Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları / 11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 193 Cevabı

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 193 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 193 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Akın SEVER, Dursun SAĞDIŞ, Hasan ÖZKAYA, Mehmet KÖSEOĞLU, Tayyibe ÇOLAK, Yasemin OKUR tarafından 251 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Akın SEVER tarafından yapılmış.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

11. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 193 Cevabı

Metni okuyup aşağıdaki soruyu cevaplandırınız.

1878 yıllarında İzmir Rüşdiyesinde öğrencilik yapan Halit Ziya Uşak- lıgil, anılarında, buralardaki öğretimin nasıl yapıldığını şu şekilde tasvir etmektedir:
“Sonunda bir bilgi yükü ile mektepten çıkan genç ne İranlı çaycıya dört kelimelik Farisî bir cümle söyleyebilir ne Arapça bir Mısır gazetesinin on satırlık bir fıkrasını anlardı. Coğrafyadan Paris’le Berlin’i az çok kendi yerlerinde bulabilse New York ile Şikago’yu hayalinde tamamıyla bulamaz, hele Türkiye idare bölümlerini hiç bilmezdi. Hesaba gelince en büyük marifet şu idi: Dört amele sekiz arşın uzunluğunda, iki arşın eninde, bir buçuk arşın derinliğinde bir duvarı altı günde bitirirlerse iki amele kaç günde bitirirler? İşte size en zor ve en korkunç bir problem. Türk gençleri iş âlemine girerse öteki mekteplerden yetişen çeşitli milletlerden gençlere bununla karşı koyacaklardı. Türkçeden nihayet vilâyet mektubî kalemine yahut muhasebe odasına mülâzım (stajyer) olarak kabul olunabileceklerdi”
Bayram Kodaman, Abdülhamit Devri Eğitim Sistemi, s.109.

Bu dönemdeki Osmanlı eğitim sistemindeki eksiklikler hakkında neler söyleyebilirsiniz ?

  • Cevap:
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir