Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 12. Sınıf Başak Yayınları Fizik Ders Kitabı Cevapları / 12. Sınıf Başak Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

12. Sınıf Başak Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


12. Sınıf Başak Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “12. Sınıf Başak Yayınları Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Seda ALPEGEMEN tarafından 288 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Özlem Ebru CAN tarafından yapılmış.

12. Sınıf Başak Yayınları Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. Günlük yaşamda karşılaştığınız basit harmonik hareket çeşitlerine örnekler veriniz.

  • Cevap: Salıncak, sarkaçlı saatler, müzik aletlerinin tel veya zarları vb.

2. Kütlesi 1 kg olan bir cisim, görseldeki O denge noktası olmak üzere K – L noktaları arasında basit harmonik hareket yapmaktadır. Cismin periyodu 24 s olduğuna göre;

a) K noktasından harekete başlayan cisim, kaç s sonra O noktasından ikinci kez geçer?

  • Cevap: 18 s

b) Cismin N noktasındaki hızını, ivmesini ve geri çağırıcı kuvvetin büyüklüklerini bulunuz. (n = 3 alınız.)

  • Cevap

3. Görseldeki yay sarkaca bağlı bir m kütlesi, K-L arasında basit harmonik hareket yapmaktadır. Cisim, görseldeki konumundan ok yönünde geçtikten 4 s sonra yine geçmektedir. Cismin periyodunu ve 22 s sonraki yerini bulunuz.

  • Cevap: T = 8 s, K’da.

4. Kütlesi 2 kg olan bir cisim, 2 m genlikli ve 12 s periyotlu basit harmonik hareket yapmaktadır. Cisme etki eden maksimum geri çağırıcı kuvvet kaç N’dır (n = 3 alınız.)?

  • Cevap: F = 1 N

5. Yay sabiti 4 N/m olan bir yayın ucuna 250 g kütleli bir cisim asılmıştır. Cisme, yayda basit harmonik hareket yaptırıldığında periyodu kaç s olur (n = 3 alınız.)?

  • Cevap: T = 1,5 s

6. 1 m uzunluğundaki ipin ucuna bağlı cisim ile oluşturulan basit sarkacın periyodu kaç s’dir (n = 3, g s 10 m/s2 alınız.)?

  • Cevap
1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir