Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

19 Eylül Gaziler Günü Anlam ve Önemi

“19 Eylül Gaziler Günü Anlam ve Önemi” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

19 Eylül Gaziler Günü Anlam ve Önemi

Bundan tam 101 yıl önce 19 Eylül 1921 yılında Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanı verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük Gazisi olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bu unvanı aldığı gün Gaziler günü olarak ilan edilmiştir.

Gazinin kelime anlamı, savaşa gitmiş ve savaştan sağ çıkmayı başarmış bireylere verilen bir unvandır. Bu unvan devlet tarafından bireylere atanır ve hayatları boyunca taşıyacakları bir konum olarak omuzlarına konur. Gazi unvanı almayı başarmış bireyler, bir toplumun en saygı değer kitlesinde yer alırlar. Bir ülkeyi ve toplumu korumak adına savaşa gitmiş ve başarılı olsa da, olmasa da orada ter dökmüş bireylere daima minnettar kalınması gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde Gazilik unvanı oldukça önemli bir yere sahiptir. Gazilere her alanda saygı duyulur ve onlara karşı olan minnettarlık daima belli edilir. İnsanlar, hayatları boyunca birçok farklı alanda, birçok farklı unvan sahibi olabilirler. Çok çalışmanın getirisi daima toplum içindeki saygının artışıdır fakat gazilik ve şehitlik diğer unvanlardan farklı bir noktaya koyulur. Bir toplumu, kan bağının bile bulunmadığı insanları korumak adına kendi canını tehlikeye atmak, savaş alanında kan, ter ve gözyaşı dökmek herkesin cesaret edemediği gibi, herkesin yapamayacağı bir şeydir. Bu yüzdendir ki gazilik ve şehitlik Türkiye Cumhuriyeti için oldukça kutsal iki kavram haline gelmiştir.

Millet bütünlüğünü korumak adına gerçekleştirilen her türlü eylem ve her düşünce çok kutsal olsa da bu eylemlerin içerisinde yer edinen bireylerin yeri daima saygı duyulur ve ayrı olmalıdır. 19 Eylül Gaziler Günü de tam anlamıyla bu yüzden özel günlerimiz arasında yer almıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün cephede kendi canını tehlikeye atarak bizi, şu anki geleceğe taşımak adına bulunması onun Gazi unvanını alması için en önemli etkendir.

Tüm Gazilerimize içten minnettarlığımızı sunarız.

19 Eylül Gaziler Günü Anlam ve Önemi ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!