Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

23 Eylül Ekinoks Günü Yaşananlar

“23 Eylül Ekinoks Günü Yaşananlar” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

23 Eylül Ekinoks Günü Yaşananlar

Daha önce hiç Ekinoks kelimesini duydunuz mu? Duyduysanız ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Yılda iki kez yaşanan ekinoks gününde tam olarak neler yaşanıyor biliyor musunuz? 21 Mart ve 23 Eylül’ün özelliği tam olarak ne de her seferinde aynı tarihe denk geliyor hiç düşündünüz mü? Eğer bu sorulardan birini bile merak ediyorsanız gelin 23 Eylül Ekinoksu tam olarak ne anlama gelir ve o gün neler yaşanır hep birlikte öğrenelim!

Ekinoks, yani güneş ışınlarının ekvatora tamamen dik bir şekilde vurmasıyla meydaan gelen, gece ve gündüzün eşitlendiği güne verilen isimdir. Yılda iki kez gerçekleşen bu olayın ilki 21 Mart tarihinde, ikincisi 23 Eylül’de gerçekleşir. Bu tarihlere ilkbahar ve sonbaharın başlangıcı ismi de verilmiştir.

Güneş ışınlarının ekvatora 90 derecelik bir açıyla düşmesi kuzey kutbundaki altı aylık gece ve altı aylık gündüzün de değişime uğradığı anlamına gelir. Dünya, üstlerden basık, ortadan şişik bir yapıya sahiptir ve hem kendi etrafında, hem de güneş etrafında döner. Bu süreç içerisinde güneşe tam anlamıyla maruz kalamayan kuzey ve güney kutbunda gerçek anlamlı 6 ay gündüz ve 6 ay gece yaşanır. 21 Mart tarihi kuzey kutbunda 6 ay boyunca batmayan güneşin doğumunun yaşandığı gün iken, 23 Eylül tarihinde 6 ay boyunca güneşe veda ederiz. Güney kutbunda ise bu tarihler tam tersine döner.

Kuzey ve güney kutbu dışında dünyanın geri kalan her yerinde ise bu iki tarihte gece ve gündüz eşitlenir ve ilk defa uykumuzu tam anlamıyla alabiliriz. Bazı dinlerde kutsal gün olarak kabul gören ekinokslar, en çok yoğun çalışan insanların işine yarar. Çalışma ve uyku zamanları eşitlenir ve bir günlüğüne de olsa dünyada cenneti yaşatır.

Kuzey ve Güney kutbunda yaşıyor olsaydınız 6 ay gündüz ve 6 ay boyunca geceyi yaşayabilir miydiniz?

23 Eylül Ekinoks Günü Yaşananlar ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!