Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

28 Temmuz dünya Hepatit Gününün Önemi

“28 Temmuz dünya Hepatit Gününün Önemi” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

28 Temmuz dünya Hepatit Gününün Önemi

Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliğinin ortak kararıyla 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü ilan edilmiştir. Hepatit gibi ciddi bir hastalığa dikkat çekmek adına başlatılan bu gün, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli kamu spotları ile sunulmakta ve halk bilgilendirilmektedir.

Dünya’da son yıllarda adından AIDS ve kanserden sonra en çok duyduğumuz hastalık kuşkusuz ki hepatit. Vücut sıvıları, korumasız cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşan bu hastalık her geçen gün daha fazla insanla buluşuyor ve bu konuda yürütülen çalışmaların birçoğu bu yolu tıkayamıyor.

Hepatit genellikle karaciğer iltihabıyla kendini gösteren, üç farklı türü bulunan bir virüstür. Hepatitin ABC’si olarak adlandırılan bu üç farklı türe gelin daha yakından bakalım!

Hepatit A

Hepatit A ismini taşıyan virüsün oluşturduğu rahatsızlığın ismidir. Büyük bir oranda (Yaklaşık %99) kendi kendini iyileştirir. Karaciğer veya vücudun geri kalanında kalıntı bırakma ihtimali oldukça düşüktür. Bir kez Hepatit A olan insanların tekrar olma ihtimali oldukça düşüktür.

Hepatit B

Aynı ismi taşıyan virüsün getirdiği rahatsızlıktır. Karaciğer ve bedenin geri kalanında kalıntı bırakma ihtimali %25-30’dur. Taşıyıcılık, karaciğer sirozu, karaciğer kanseri ve ölüm risklerini de içerisinde oldukça yüksek oranda bulundurur.

Hepatit C

Hepatit C virüsünün neden olduğu bir türdür. %85’ten daha yüksek bir oranda kalıcı karaciğer rahatsızlığına neden olur. Karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve karaciğer sirozu ölümün yanında oldukça iyi sonuçlar bile denilebilir.

Hepatit Virüsüne Sıklıkla Karşılaşılan Belirtiler

  • Halsizlik, uzun süredir geçmeyen uyku hali
  • İştahsızlık, besinlerden tiksinme
  • Bir haftadan daha uzun süren karın ağrısı
  • Geçmeyen mide bulantısı
  • Cilt ve göz renginde gözle görülür bir sararma
  • İdrar renginde nedensiz ve geçmeyen koyulaşma

Lütfen Hepatit aşılarınızı olun ve taşıyıcı olma riskine karşı doktor kontrolüne gidin.

28 Temmuz dünya Hepatit Gününün Önemi ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!