Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / 5. Sınıf Cem Yayınları Jules Verne Etkinlik Soruları ve Cevapları
Ödev Soruları

5. Sınıf Cem Yayınları Jules Verne Etkinlik Soruları ve Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


5. Sınıf Cem Yayınları Jules Verne Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Cem Yayınları 5. Tema Sayfa 97, 98, 99 Jules Verne Etkinlik Soruları  ve Cevapları

1. Etkinlik

Aşağıda Jules Verne’nin kitaplarının isimleri ve bu kitaplarla ilgili kısa tanıtımlar yer almaktadır. Kitap adlarıyla tanıtımlarını, boş kutulara numara koyarak eşleyiniz.

80 GÜNDE DEVRİ ALEM

Beş arkadaş her zaman gittikleri Reform Kulübü’nde oturmuş, sohbet ediyorlardı. Konu, o günlerde bir ban­kadan çalınan beş bin sterlindi. Parayı kim çalmış olabi­lirdi? İşte her şey Ralph(Ralf)’in “Onu kısa sürede yaka­larlar. Dünya küçüktür.” demesiyle başladı. Phileas Fogg (Filis Fog), arkadaşı Stuart (Şutuart)la girdiği bir bahis üzerine yollara düştü. Tabii uşağı Passepartout (Pasporto) ile birlikte. Bu uzun yolculuk boyunca Dedektif Fix (Fiks) de onların peşini bırakmayacaktı.

**************************

DENİZLER ALTINDA 20.000 FERSAH

Her şeyi değiştiren, bir dürbün oldu. Sırlarla dolu şatoua ev sahipliği yapan kimdi? Her şey, köy halkının şatodan yükselen dumanı, bir dürbünle fark etmesinden sonra başladı. Issız kabul edilen şatoda birileri oturu­yordu. Acaba bunlar kimdi? Artık burası korkulan bir yerdi.

Werst (Vörst) Köyü halkı orada ruhların, hayaletle­rin hatta bir çeşit şeytanın yaşadığına emindi ama… Yi­ne de bu inanış şatonun esrarını keşfetmek isteyenlere engel olamadı.

**************************

KAPTAN GRANT’IN ÇOCUKLARI

Balığın midesinden çıkan şişeyle her şey değişti. Şi­şenin içindeki not Robert (Robert) ve Maru (Meri)’yi ba­balarına götürebilecek miydi? Uzun ve tehlikeli bir yol­culuk onları bekliyordu.

**************************

KARPATLAR ŞATOSU

1866 yılıydı. Birkaç aydır denizlerde garip bir ya­ratık görülmekteydi. Amerika hükümeti yaratığı yaka­lamak üzere Abraham Lincoln (Abraham Linkoln) adlı bir gemiyi görevlendirdi. Profesör Bay Arannax (Aranaks) ve uşağı Conseil (Konsil) de Abraham Lin- colnle seyahat edecekti. Yolculuk, sonunda başladı. Bir süre sonra geçirdikleri kaza Bay Aronnax, uşağı Con­seil ve Zıpkıncı Ned Land (Ned Lendj’in hiç beklemedik­leri bir şeyle karşılaşmalarına neden oldu. Yaratık tam karşılarındaydı. Hem de çelikten bir gövdesi vardı.


2. Etkinlik

Önce dünya haritasını inceleyiniz. Daha önce hiç dikkatinizi çekmeyen bir ülke ismi bulunuz. Bu ülkeye ilişkin özelliklerin neler olabileceğini düşününüz. Jules Verne’in yaptığı gi­bi hayal gücünüzü kullanarak bu ülkeyi konu alan bir hikâye yazınız.

  • Mesela Brezilya’yı ele alabilir ve hayal gücünüzü kullanarak bu ülkeyle ilgili bir hikaye yazabilirsiniz.

3. Etkinlik

Yazdığınız hikâyenin kitap olarak basılacağını düşününüz. Hikâye kitabınız için bir kapak resmi hazırlayınız.

  • 2. Etkinlikte anlatmış olduğunuz hikayeyle ilgili resim çiziniz.

4. Etkinlik

Aşağıdaki cümlelerde gördüğünüz koyu renkli kelimeler yanlış yazılmış. Eğer bu keli­menin zıddını yazarsanız cümle doğru olacak. Cümlelerin yanındaki alanlara doğru kelimeyi yazınız.

Jules Verne bütün dünya çocuklarının severek okudukları, geri görüşlü bir yazardır. ( İleri )

Denizaltısıyla son kez suların dibine inebilen Simon Lake (Saymın Leyk), büyük Fransız romancısı için şöyle diyor: ( İlk )

Denizin sığ olduğu yerlerde oynaşan küçük balıklar görülüyordu. ( Derin )

Yaşamı boyunca elli serüven romanı yazmış olan Jules Verne coşkulu, cansız bir çocuktu. ( Canlı )

Pek çok kimse bunları çirkin buluyordu. ( Güzel )

Ödül olsun diye bir odaya kapattı. ( Ceza )


5. Etkinlik

Aşağıdaki yazıda yazım yanlışları ve noktalama işareti eksiklikleri yapılmış. Yazım yanlışlarını düzelterek kutucukların içine gerekli noktalama işaretlerini yapınız.

5. Sınıf Cem Yayınları Jules Verne Noktalama İşaretleri

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

3 Yorumlar

  1. eh işte birazcık güzelmiş

  2. vay canına çok güzel bir site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir