Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Matematik Özgün Matbaacılık

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Özgün Matbaacılık Sayfa 209

“5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 209 Özgün Matbaacılık Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Özgün Matbaacılık Sayfa 209

11. Yandaki ABC ikizkenar üçgeninin çevresinin uzunluğu 33 cm’dir. Bu üçgenin ikizkenarlarının her biri 12 cm olduğuna göre farklı uzunluktaki kenarın uzunluğunu bulalım:
ABC üçgeninin ikizkenarlarından birinin 2 katını çevre uzunluğundan çıkarırsak farklı uzunluktaki kenarının uzunluğunu buluruz.
Buna göre ABC ikizkenar üçgeninin farklı uzunluktaki kenarının uzunluğu,
33 – (2 x 12) = 33 – 24 = 9 cm’dir.

12. Yandaki dikdörtgenin çevresinin uzunluğunu bulalım. Bu dikdörtgenin çevre uzunluğuna sahip ve kenarlarının uzunlukları birer doğal sayı olan farklı çokgenler oluşturalım:
KPRS dikdörtgeninin çevresinin uzunluğu,
Çevre = (8 + 4) x 2 = 12 x 2 = 24 cm’dir.
KPRS dikdörtgeninin çevresinin uzunluğu olan 24 cm, hem 4’e hem de 3’e bölünebilmektedir. Öyleyse kenarlarının uzunlukları birbirine eşit dörtgenler ve üçgen oluşturabiliriz.

Şimdi de çevresinin uzunluğu 24 cm ve kenarlarının uzunlukları birer doğal sayı olan başka çokgenler oluşturalım: Dikdörtgen ve paralelkenarın uzun ve kısa kenarlarının uzunlukları toplamının, bu çokgenlerin çevresinin uzunluğunun yarısına eşit olduğunu biliyoruz. 24 ^ 2 = 12 cm olduğuna göre uzun ve kısa kenarlarının uzunlukları toplamı 12 cm olan dikdörtgen ve paralelkenarlar oluşturabiliriz. Bu dörtgenlerin her birinin çevre uzunluğu 24 cm olur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

5. Sınıf Özgün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 209 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!