Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Fasikülü

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Fasikülü 2. Ünite Cevapları Sayfa 27

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Fasikülü 2. Ünite Cevapları Sayfa 27” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Fasikülü 2. Ünite Cevapları Sayfa 27

62. Anadolu’da kurulan uygarlıklardan biri olan İyonlar döneminde yetişmiş bilim insanları ve çalışma yaptıkları alanlar verilmiştir. Tabloda yer alan bilim insanlarından hangileri yer değiştirirse çalışma alanları doğru yazılmış olur?

A) Hipokrat-Pisagor
B) Heredot-Pisagor
C) Homeros-Hipokrat
D) Homeros-Heredot

  • Cevap: D

63. Ülkemizin en güzel doğal güzelliklerinden birisi olan Peribacalarının bulunduğu bölgeye “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen………………denilmektedir. Yukarıda boş bırakılan bölüme aşağıdakilerden hangisi getirilirse doğru olur?

A) Kapadokya
B) Çatalhöyük
C) Malabadi
D) Safranbolu

  • Cevap: A

64. Dilek, sosyal bilgiler dersinde öğrendiği İlkçağ Anadolu Uygarlıklarına büyük ilgi duymaktadır. Bu nedenle ailesi ile birlikte sömestr tatilinde ülkemizdeki İlkçağ Anadolu Uygarlıklarına ait eserlerin yer aldığı farklı şehirlerdeki arkeoloji müzelerini ziyaret ettiler. Bu müzelerde;
I. Fibula adı verilen çengelli iğne,
II. Tarihte kullanılan ilk madeni para örnekleri,
III. İnsanlık tarihinin bilinen ilk yazılı antlaşması gördükleri eserlerden bazılarıdır.
Verilen paragrafta Dilek ve ailesinin müze ziyaretleri sırasında aşağıdaki uygarlıklardan hangisine ait bir eser gördüklerinden bahsedilmemiştir?

A) Frigler
B) Hititler
C) Asurlar
D) Lidyalılar

  • Cevap: C

65. İlkçağ Mezopotamya Uygarlıklarından olan Sümerler, ziggurat adını verdikleri ve çok amaçlı kullandıkları çok katlı tapınaklar yaptılar. Bu yapıları tarım ürünü sakladıkları depolar, okul, gözlemevi ve tapınak olarak kullandılar. Böylece zigguratlar bir tapınaktan çok Sümerler’in gün içerisindeki birçok ihtiyaçlarına cevap veren bir toplumsal yaşam alanına dönüştü.
Yukarıdaki metne göre;
I. Tarımsal faaliyetlerde kullanıldığı,
II. Zigguratların eğitim amaçlı kullanıldığı,
III. Sümerler’in astronomi ile ilgilendikleri,
IV. Zigguratların çok yönlü kullanılan yapılar olduğu, yargılarından hangisi zigguratlara ilişkin en genel yargıyı oluşturur?

A) I
B) II
C) III
D) IV

  • Cevap: D

66. Kültür, toplumların toplumsal gelişme süreci içerisinde yaratılan maddi ve manevi değerlerin bütünüdür. Kültürel ögelerde kültürümüzün güçlenmesinde etkili olan unsurlardır. Buna göre aşağıdakilerden hangisi kültürümüzü oluşturan ögelerden biri değildir?

A) Doğum günü partisi düzenlemek
B) Hastaları ve komşuları ziyaret etmek
C) Bayramlarda büyükleri ziyarete gitmek
D) Düğünlerde halay çekmek

  • Cevap: A

67. İsmail, sabah uyandığında çok heyecanlıydı. Anne ve babasının ona aldığı en yeni kıyafetleri giydi. Aile büyüklerini ziyaret edip, ellerini öpmek için evden çıktılar. Her gittikleri evde ikramlar eşliğinde güzel sohbetler ettiler. İsmail kültürümüzün bir parçası olan ………. nın birlik ve beraberliğimize olan katkısını yaşayarak öğrenmiş oldu. Yukarıda verilen paragrafta boş bırakılan noktalı yere aşağıdakilerden hangisi getirilirse doğru olur?

A) Hıdırellez Günü
B) Ramazan Bayramı
C) Zafer Bayramı
D) Spor Bayramı

  • Cevap: B

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Çalışma Fasikülü 2. Ünite Cevapları Sayfa 27 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!