Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları / 8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı 

Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında tarımın ülke ekonomisi içindeki yerini değerlendiriniz.

  • Cevap: Ülkemiz tarım kültürünün geliştiği bir coğrafyada kurulmuştur. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Osmanlı bakiyesi topraklardan da çekilmiştir. Cumhuriyet döneminde tarım politikaları da geliştirilmiştir. Kuruluş yıllarında ülke ekonomisinin gelişmesinde tarıma yatırımlar da yapılmıştır. Yeni kurulan ülkenin her alanda gelişim göstermesi ekonomik kalkınma oluşturması bakımından önemlidir.Ülkenin verimli topraklarında verimli ürünler üzerinde gerçekleştirilen yatırımlar ekonomiye bir katkı oluşturmuştur. Tarımda makineleşme sağlanmıştır. Modern ve çağdaş tarım teknolojileri kazandırılmaya çalışılmıştır. Günümüzde tarım teknolojileriyle birlikte sürekli gelişim göstermektedir. Cumhuriyetin kurulmasından bu yana tarım sürekli olarak gelişmektedir. Tarımın gelişmesinde toprak verimliliğinin arttırılması, ürün verimliliğinin arttırılması için bilimsel çalışmalar da yapılmıştır.

Atatürk Orman Çiftliğinin kurulma nedenlerini araştırınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Atatürk Orman Çiftliği, İstanbul’da kurulmuştur. Atatürk’ün çevreye verdiği önem, ülkenin doğal çevreye ve ormanlara olan ihtiyacı ve şehirlerin havasının temiz tutulması için gerçekleştirilen doğal projeler arasında bulunan Atatürk Orman Çiftliği kısa sürede kurulmuştur.Atatürk Orman Çiftliği’nin kurulmasında çevreye verilen önem, çevrenin değeri, doğal dengelerin korunması, orman ekosisteminin oluşturulması gibi etkenler bulunmaktadır. Ormanın varlığı şehrin doğal kazanımı olmuştur. Atatürk’ün bir lider olarak çevreye önem verdiği göstermek, insanların da çevreye değer vermesi bakımından eğitici bir nasihat olmuştur. Böylece ormanın varlığı şehrin çevre sorunlarının da azalmasına vesile olarak çevre kirliliklerinin de azalmasına neden olmuştur.

İzmir İktisat Kongresi’nde tarımla ilgili hangi kararlar alınmıştır? Alınan kararların amacı nedir?

  • Cevap: İzmir İktisat Kongresi, cumhuriyetin kısa, orta ve uzun vadeli yatırım ve kalkınma planlarının işçi, çiftçi ve sanayici delegeler tarafından yapılmıştır. İzmir İktisat Kongresi’nde tarımla ilgili kararlar da alınmıştır. Tarım geliştirilmesi, tarımda kullanılan yöntemlerin geliştirilmesi, çiftçiye kaynak sağlanması, çeşitli üretim faaliyetleri kapsamında üretimin arttırılması gibi konular üzerinde konuşulmuştur.Tarımda kooperatif kurulması, teknik imkanların geliştirilmesi, kredi sisteminin kurulması, verimli toprakların kullanıma açılması, sendikalaşmanın sağlanması gibi kararlar İzmir İktisat Kongresi’nde alınan kararlar arasında bulunmaktadır. İzmir İktisat Kongresi, cumhuriyet için bir dönüm noktası olmuştur. Kalkınma alanında önemli bir yere sahiptir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir