Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 9. Sınıf Dörtel Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 9. Sınıf Dörtel Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

9. Sınıf Dörtel Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


9. Sınıf Dörtel Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “9. Sınıf Dörtel Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fatma SOMUNCUOĞLU ERKAN tarafından 148 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Soner GİRGİN tarafından yapılmış.

9. Sınıf Dörtel Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

9. Sınıf Dörtel Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 34 Cevabı

Soru:

4. “Onlar bir hayâsızlık yaptıkları zaman ‘Babalarımızı bu hâl üzere bulduk. Allah da bize bunu emretti.’ derler. De ki şüphesiz Allah çirkin işleri emretmez. Siz bilmediğiniz şeyleri Allah’ın üzerine mi atıyorsunuz?” (A’raf Sûresi, 28. ayet)
Yukarıdaki ayette cahiliye insanının hangi özelliği vurgulanmaktadır?

  • Cevap: Her kötülüğün sebebini başka yerlerde aradıkları. Oysaki Allah’ın her türlü kötülükten münezzeh bir varlık olduğunu bilmediklerini görürüz.

5. Aşağıdakilerden hangisi Mekke ile ilgili doğru bir bilgi değildir?
A) Hz. Adem ve Hz. İbrahim Mekke’de bulunmuştur.
B) Kusay Mekke’yi şehir hâline getiren ilk kişidir.
C) Mekke bereketli topraklara sahipti.
D) Fil Olayı Mekke’de olmuştur.
E) Dârü’n-Nedve Mekke’de inşa edilmiştir.

  • Cevap: C

C-Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun ifadelerle doldurunuz.

1. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) şahsiyetini, ahlakını, doğumundan ölümüne kadar hayatını, onun yaşayış biçimini ve savaşlarını tüm yönleriyle inceleyen ve anlatan ilim dalına….SİYER.…………..denir.
2. Hz. Aişe, Peygamberimizin (s.a.v.) ahlakını soran kişilere “……....ONUN AHLAKI KURANDIR... ..” diyerek cevap vermiştir.
3. Risâlet’ten önce insanların; putlara tapma, soyla övünme, adaletsizlik, zayıfları ezme, kibir gibi olumsuzlukları barındıran sosyal ve kültürel ortamına……CAHİLİYE.………………….denir.
4. Arap Yarımadası’nda yaşayan, Hz. İbrahim’in dinini devam ettiren ve tevhid inancına mensup olan kişilere………Haniflik….………………denir.
5. Araplar sadece haram aylar olarak bilinen muharrem, recep, zilkade ve zilhicce aylarında savaş yapmazlardı. Eğer haram aylarda savaş olursa bu savaşlara………..Ficar savaşları..………………denirdi.

D-Aşağıdaki doğru cümlelerin başına D, yanlış cümlelerin başına Y yazınız.

1. (..D……) Allah’ın (c.c.) tek ve eşsiz olduğuna inanma ve ona hiçbir şeyi ortak koşmadan ibadetleri yalnızca Allah’a (c.c.) yapmaya tevhid denir.
2. (...D…..) Arap Yarımadası’nda bulunan Hicaz Bölgesi’nde Mekke, Yesrib ve Yemen bulunmaktaydı.
3. (….D….) Asabiyet, nesepleri bir olsun veya olmasın birlikteliği sağlayan dayanışma duygusuna
denir.
4. (….D….) “Eşhürü’l-Hurum” olarak bilinen muharrem, recep, zilkade ve zilhicce aylarında savaş yapılmazdı.
5. (….Y.…) Yesrib’de bulunan Evs ve Hazrec kabilelerinin, Yahudiler ve diğer kabilelerin kışkırtmasıyla kendi aralarında yaptıkları savaşlara “Ficar Savaşları” denir.

  • Cevap:
139
like
24
love
15
haha
6
wow
11
sad
17
angry


Sponsorlu Bağlantılar

2 Yorumlar

  1. sorular çok kısa

  2. sorular çok uzun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir