Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
9. Sınıf Fizik Meb Yayınları

9. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 298

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 298 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 298

12. Yalıtkan bacaklar üzerindeki yüksüz ve iletken A ve B cisimleri temas hâlindeyken topraklanıyor ve pozitif yüklü C cismi şekildeki gibi yaklaştırılıyor. C cismi uzaklaştırıldıktan sonra toprak bağlantısı kesilerek birbirinden ayrılan A ve B cisimlerin yükleri ne olur?

  • Cevap: B

13. Şekildeki iletken K, L ve M kürelerinden K pozitif, L ve M negatif elektrik yükü ile yüklüdür. Bu kürelerle aşağıda verilen işlemler birbirinden bağımsız olarak ayrı ayrı yapılıyor.
• K küresi silindir içine dokundurulmadan sarkıtılıyor.
• L küresi silindire içten temas ettiriliyor.
• M küresi silindire dıştan temas ettiriliyor. Yapılan işlemler sonunda kürelerin yük işaretleri ne olur?
K L M
A) + 0 +
B) + 0 –
C) – 0 –
D) + + +
E) + – +

  • Cevap: B

14. Şekil I’deki içi boş, iletken ve yüksüz K silindirinin içine pozitif yüklü L küresi sarkıtılıyor ve sonra Şekil II’deki gibi silindirin iç yüzeyine toprak bağlantısı yapılıyor. Bir süre sonra toprak bağlantısı kesilerek L küresi ortamdan uzaklaştırıldığında K silindirinin yük durumu nasıl olur?

  • Cevap: A

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 298 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!