Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Acenta Mirza Özeti Osman Şahin

Kitap severler Osman Şahin‘in yazmış olduğu Acenta Mirza kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Osman Şahin Acenta Mirza Özeti

• Osman Şahin’in hikâyeleri (1974)

• Kitapta sekiz hikâye var:

1) Deli Hatice, kocası ölmüş, üç oğluyla köyde kalakalmıştır. Seferberlik ilân edilince oğullar askere alınır, aradan beş kış geçer, oğulları dönmeyen Hatice şimdi yarı meczup bir ölüler anasıdır.

2) Musallim ile Kuşde hikâyesinde mapustan çıkıp gelmiş Musallim, karısı Kuşde’nin, kendisi yokken Çello ve uşakları tarafından kirletildiğini öğrenir. Çello ile aralarındaki sürtüşme, Musallim’in de salcılık etmek isteğinden çıkmıştı. Musallim, Cello’yu öldürmeye gitmiştir, Kuşde kazdığı mezarında kocasının dönüşünü beklemektedir. Üçüncü hikâye Çök Abuzer köyün meczubu, zararsız bir akıl hastasını konu ediniyor.

4) Zala Kadın, ölüm döşeğinde tek başına bir adama gelir, gençlik aşkını açığa vurur. Ecelle savaşan bir adama gelir, gençlik aşkını açığa vurur. Ecelle savaşan adam belki de kadının anlattıklarını duyamadan ölmüştür. Beşinci hikâyede ömrü mezbahada bıçak altında sona ermek üzere Sarı Öküz kendi yaşam öyküsünü anlatıyor.

6) Reşim Tuğla büyüklüğünde, altı özenle oyulmuş ağaç bir takozdur, ağalara özgü bir çeşit mühür. Ağa sözünden caymış, buğdayı üçe bir hisseden üleştirmiş, köylülerin bunca urnuduhu, sevincini yok etmiştir. Olay Daşo köyünde, harman yerinde geçer.

7) Acenta Mirza hikâyesinde Mirza şehirdeki dostu Latife ağalığın eskisi gibi sökmediğinden, marabaların gözlerinin açıldığından dert yanar. Latif cevap yazar: “Magirus’un Güneydoğu acentalığı inşallah Mirza’nın hissesine düşecektir, yeter ki köyü bırakıp acele şehre gelsin!”

8) Bebek hikâyesinde köylü, yüklendiği biraz ötebeteyi satıp hasta bebeğine doktor ve ilaç parası etme düşüncesiyle yollardadır. İki çocuğu ölmüştür, bari bunu kurtarabilse. Çocuk “zehirli amel” olmuştur, ateşler içindedir. Köylünün önünde daha kırk beş, elli kilometre yol vardır yürünecek ve çocuk yan yolda ölecektir.

Osman Şahin’ in kaleme aldığı Acenta Mirza tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close