Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sağlık / Adet Düzensizliği Nedir Tedavisi Nasıl Olur

Adet Düzensizliği Nedir Tedavisi Nasıl Olur

Sponsorlu Bağlantılar


Adet Düzensizliği Nedir?

Âdet döngüsü, kadın vücudunun hamilelikte vücutta oluşan değişikliklerin periyodik olarak görülmesidir. Normalde âdet kanaması en az 21, en fazla 35 günde bir gerçekleşir. Kanama süresi 2 ile 7 gün kadardır. 21 günden kısa aralıklarla ya da 35 günden uzun aralıklarla kanama olması, iki âdet dönemi ortasında lekelenme tarzı kanamalar âdet düzensizliği olarak tanımlanır.

Hamilelik, emzirme, stres, şişmanlık, hızlı kilo alıp vermek, aşırı egzersiz, aşırı çay-kahve tüketimi, sigara kullanımı, depresyon, dengesiz beslenme, anoreksiya, hormonal bozukluklar, rahim içi araç kullanımı, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, guatr, bazı ilaçların yan etkisi, şeker hastalığı, rahim içi polip ve miyomlar, rahim duvarının kalınlaşması, polikistik yumurtalık, menopoz öncesi dönem, kanser, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi durumlarda âdet düzensizliği görülür. Âdetler arasında lekelenme tarzı kanamalar; endometriyozis, yumurtlama, gebelik, menopoza yakın dönem veya doğum kontrol ilaçlarının kullanımına bağlı görülebilir.

Âdet kanamasının ilk günü, âdet periyodunun 1. günü kabul edilir. Âdet periyodunun beklenenden kısa veya daha uzun olması âdet düzensizliğidir. îki kanama arasında lekelenme görülmesi de âdet düzensizliğini gösterir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Âdet düzensizliğinin nedeni kan tahlilleri ve gerekirse ultrason gibi görüntüleme yöntemleri ile araştırılır.

Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Olur

Âdet düzensizliğinin tıbbi tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılır. Hormon bozukluğu varsa hekim tarafından hormonal tedavi uygulanır. Rahimde miyom olması halinde miyom büyüklüğüne göre cerrahi yolla alınabilir. Yapılan tetkiklerde herhangi bir anormalliğe rastlanmaması halinde stres ve depresyon irdelenmelidir. Depresyon varlığında antidepresanlar kullanılır. Stresle başa çıkma yöntemleri kullanılabilir.

Düzenli uyku, egzersiz, katkılı yiyeceklerden uzak durma, içilen çay- kahve miktarının azaltılması önerilmektedir.

Adet Düzensizliğinde Diyet

Âdet düzensizliğine neden olabilen şeker hastalığı ve şişmanlık gibi risk faktörlerine sahip olan kişilerin uygun beslenme programına girmeleri faydalıdır. Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı, sigara tüketiminden kaçınılmalı ve düzenli öğün alınmasına dikkat edilmelidir.

Kilo alımından kaçınmak için beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapılmalıdır. Haftada en az 5 gün 20-30 ar dakikalık yürüme, yüzme, bisiklete binme gibi basit egzersizler hormonal dengenin sağlanmasında ve kilo aliminin engellenmesinde yararlıdır. Aşırı egzersiz yapılıyorsa azaltılmalı ve daha hafif egzersizler seçilmelidir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir