Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Ağustos Böceği ve Karınca Hikayesinin Mesajı

“Ağustos Böceği ve Karınca Hikayesinin Mesajı” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Ağustos Böceği ve Karınca Hikayesinin Mesajı

Bütün yazı elinde sazı, ağaç gölgesinde oturup karıncalara serenat yaparak geçiren Ağustos böceği… Yazın çalışan karıncalarla dalga geçip, kışın onlara muhtaç kalacağını nereden bilebilirdi ki?

Hepimizin defalarca duyduğu ve tüm ayrıntılarına hakim olduğu bu hikayenin asıl mesajının ne olduğu açık olsa da kenarda köşede kalmış yan konular ve farklı mesajları var. Biz Ağustos böceğinin bütün bir yazı tembellikle geçirdiğini, kışa hazırlık yapmak için çalışan karıncalarla dalga geçtiğini ve kış geldiğinde karıncalara muhtaç kaldığını biliyoruz. Bilmediğimiz şey ise, Ağustos böceklerinin gerçek hayatta sadece bir ay yaşadıklarıdır. Ağustos böceğinin ismi, doğdukları ve öldükleri aydan gelmektedir. Ağustos böcekleri Ağustos ayının başlarında doğar ve Ağustos ayının sonunda, Eylül ayının başı gibi maalesef ölürler.

Sıcak iklim canlısı olan Ağustos böcekleri, bir mucizeyle birkaç ay daha yaşasa bile, Aralık ayı gelmeden önce ölmeye mahkumdur. Tabi ki bu Ağustos böceğinin hikayede gerçekleştirdiği davranışları savunan bir yazı değildir. Tembellik asla savunulacak bir eylem değildir.

Gelecek hakkında tahminlerde bulunmak, daima hazırlıklı olmak ve ileri görüşlü olmak hayatımızı büyük bir oranda rahatlatır. Buradaki ileri görüşlülük ve hazırlıklı olmak, olağandışı olaylar için geçerli değildir. Aniden gelişen olaylar, doğal afetler ve bizim kontrolümüz dışındaki eylemler konusunda suçluluk hissetmemiz sadece üzerimizdeki baskıyı arttırır. Buradaki ileri görüşlülük, her yazın sonunda kış geleceğinin farkında olmaktır. Yerine getirmemiz gereken sorumlulukları, yapmadığımız takdirde hepsinin birikeceğini bilmek ve buna göre hareket etmektir.

Yazın, kış için hazırlık yapmanın bir istek değil; zorunluluk olduğunu bilmeli ve çalışmalarımızı ona göre hazırlamalıyız. Sorumlulukların üzerine kondukça dağ gibi birikeceğini bilerek, yerine getirmeliyiz ki her şey üst üste geldiğinde altında ezilecek hâle gelmeyelim.

Yazın tüm gün keyfinden ödün vermeyen Ağustos böceğinin en büyük hatası, kış hiç gelmeyecekmiş gibi davranmaktır. Oysaki dünya döner ve kış gelir. Yazın yaptığımız hazırlıklar ise kışın soğuğundan bizi korumak için vardır.

Ağustos Böceği ve Karınca Hikayesinin Mesajı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!