Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


“Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.” atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir?

Doğru cevap:

Akıl nereye gideceğini bilmezse oradan oraya savrulur. Bu savrulmanın elbet bir de yorgunluğu çekilecek zorlukları cefası olacaktır. Bunun da cezasını ayaklar çeker. Mesela bir toplum düşünelim. Eğer toplumu yöneten başlar akıllarını kullanmazlarsa bunun cezasını ayaklar yani halk çekecektir.

Ekstra bilgi:

Akıl, Allah’ın (c.c.) insanlara verdiği en büyük nimetlerden biridir. İnsanlar, diğer varlıklar içerisindeki üstünlüklerini akıl sayesinde kazanmışlardır. İnsan, akıllı bir varlık olduğu için araştırmalar yapmış, yeni bilgiler edinmiştir. Bunun sonucunda o, teknolojik araçlar geliştirmiş, uygarlıklar kurmuştur. Günümüzde kullandığımız bilgisayar, otomobil, uçak, televizyon vb. aklın ürünüdür.

Kur’an-ı Kerim’in amacı, insanların mut­luluğunu sağlamaktır. Bu mutluluğa ulaşmada Kur’an’ı okumak ve anlamak önemli bir yer tutar. Kur’an-ı Kerim’i anlamak ise ancak aklın kullanılmasıyla olur.

Kur’an-ı Kerim’de insanın aklını kullanma­sını isteyen pek çok ayet bulunur. Bu ayetlerin bazılarında ise “Düşünmez misiniz?*, “Aklınızı kullanmaz mısınız?* gibi ifadeler yer alır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir