Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Kitap Özetleri

Akıncılar Hareketi – 1970lerde İslamcı Gençliğin Oluşumu ve Eylem Kitap Özeti Ertuğrul Zengin

Edebiyat severler Ertuğrul Zengin tarafından yazılan Akıncılar Hareketi – 1970lerde İslamcı Gençliğin Oluşumu ve Eylem kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Ertuğrul Zengin Akıncılar Hareketi – 1970lerde İslamcı Gençliğin Oluşumu ve Eylem Kitap Özeti

Akıncılar Hareketi – 1970lerde İslamcı Gençliğin Oluşumu ve Eylem” 2021 yılında İletişim Yayınlarından çıkan 350 sayfalık bir kitap. “Akıncılar Hareketi – 1970lerde İslamcı Gençliğin Oluşumu ve Eylem” kitabı edebiyat dünyasının usta ve popüler yazarlarından olan Ertuğrul Zengin tarafından kaleme alınmış. “Akıncılar Hareketi – 1970lerde İslamcı Gençliğin Oluşumu ve Eylem Özeti”ne birlikte bakalım.

Akıncılar Hareketi – 1970lerde İslamcı Gençliğin Oluşumu ve Eylem Arka Kapak Yazısı

“Teşkilat bir yandan Parti [Milli Selamet Partisi] tarafından tanınmış belirli bir özerk alan içerisinde hareket edebiliyordu ancak diğer yandan Parti tarafından hoş görülmeyecek hamleler yapmamaya özen göstermeliydi. Gençlik hareketinin ülkücü harekette olduğu gibi Parti’ye nüfuz ederek onu içeriden dönüştürme şansı yoktu, çünkü mevcut siyasi elitler söz konusu yukarı doğru hareketliliğin önünü özenle kapatmışlardı… Teşkilat ne tam olarak Parti’nin teşkilatıydı ne de ondan bağımsızdı.”

Milli Görüş’ün 1970’lerdeki partisi olan Milli Selamet Partisi’nin gençlik örgütü Akıncılar, Türkiye’de İslâmcı gençlik hareketinin kritik bir geçiş döneminin aynasıdır. Milliyetçilikle içli dışlı “Milli Türk Talebe Birliği İslâmcılığından”, daha “yalın” bir İslâmcılığa geçiş sürecidir bu. İki etkinin, Necip Fazıl’ın ve 1979’dan itibaren İran devriminin damgasını vurduğu, onların yanı sıra yer yer dönemin canlı sosyalist hareketinden de esinlenilen bir arayış dönemi…

Ertuğrul Zengin, emek ürünü incelemesinde, bu buhranlı dönemin ideolojik tartışmalarını önümüze seriyor. Bu arada Akıncılar’ın temel meselelerinden birinin de “aksiyon” ortaya koyma, “aktif mücadeleye” geçme isteği ile 1970’lerin ikinci yarısında tırmanan silahlı şiddetten uzak durma kaygısı arasındaki gerilim olduğunu gösteriyor. Akıncılar Hareketi, Akıncı gençlerin toplumsal-kültürel profili hakkında da oldukça ayrıntılı bir resim çiziyor.

Ertuğrul Zengin tarafından kaleme alınan Akıncılar Hareketi – 1970lerde İslamcı Gençliğin Oluşumu ve Eylem tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
2
0

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!