Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Aklın insan hayatındaki rolü nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


Aklın insan hayatındaki rolü nedir? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Doğru cevap:

Akıl olmadan bizlerin bu dünyaya uyum sağlaması hayatta kalması pek mümkün değildir. İnsanın çevresinde olup biteni algılaması ve buna göre davranışlarını belirlemesi gerekir. Mesela yağmurlu bir havada şemsiyesiz sokağa çıkmamayı akıl bize hatırlatır. Yoksa her zaman için zarara gireriz. Bundan dolayı akıl insanlık için elzemdir.

Ekstra bilgi:

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik, onun akıllı bir varlık olmasıdır. Akıl; düşünme, araştır­ma, kavrama, keşfetme ve yargılamanın ön koşuludur. İnsan, akıllı bir varlık olduğu için diğer varlıklardan üstündür.

İnsan kendisinin, evrenin ve diğer varlıkların niçin yaratıldığını merak eder. Yaratılış amacının ne olduğu­nu, bu dünya hayatından sonra başka bir hayatın olup olmadığını sorgular. Doğa olaylarının nasıl gerçek­leştiğini, mevsimlerin niçin düzenli olarak birbirini izlediğini merak eder. Çevresinde yer alan yüzlerce çeşit bitkinin oluşum ve gelişimini, hayvanların özelliklerini, bunların yaratılış amaçlarını düşünür. Aklına gelen bu tür sorulara cevap bulmaya çalışır. İşte, din, ona bu konularda yol gösterir, yardımcı olur. Onun bu çabası­nı destekler. Düşüncenin ortaya koyduğu bu sorulara cevap verir. Düşünmenin ve buna göre davranmanın önemini belirten bir ayette yüce Allah (c.c.), şöyle buyurur “…Anlayan bir toplum için ayetleri ayrıntılı bir şekilde açıkladık.”1

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir