Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sinema / Alemdar Mustafa Paşa filmi konusu yönetmeni
Türk Filmleri

Alemdar Mustafa Paşa filmi konusu yönetmeni

Sponsorlu Bağlantılar


Alemdar Mustafa Paşa filmi konusu yönetmeni

Yönetmeni ve Senaryo: Sedat Simavi (Celal Esat Arseven ile Salah Cimcoz’un “Sultan Selimi Salis” adlı oyunundan)

Görüntü Yönetmeni: Kenan Enginsoy, Burhan Felek

Oyuncular: Burhanettin Tepsi, Fahri ve Ermeni oyuncuları

Yapımevi (şirket): Müdafaa-i Milliye Cemiyeti

Notlar: İlk tarihsel film denemesi. Filmin çekimi basında çeşitli tartışmalara yol açtı. Ve ilk karşı çıkanlardan biri de Muhsin Ertuğrul oldu. Ertuğrul, 10 sayılı 17 Teşrin-i evvel (Ekim) 1334 (1918) tarihli “Temaşa” dergisinde şöyle diyordu: ” maalesef öğrendik ki yine hem de tarihimizin en sanlı sahifelerinden birini ihtiva eden Alemdar Vak’ası da sinema objektifi önünde çevrilmeye başlanmış. Nasıl ve ne şerait altında böyle oldukça ağır bir yükün altına girildiğini bilmiyoruz, fakat elimizdeki vesait ile yine sahnelerimizde temsil edilegelmekte olduğu gibi yapılacaksa, hürmetten başka bizden hiçbir şey beklemeyen, medar-i iftiharımız olan büyüklerimizin ruhunu bu surette incitmemiş olsak daha iyi olur.”

Bakınız: Nijat Özön, Türk Sinema Tarihi, Artist yayınları, 1962) “Alemdar Mustafa Paşa” filminin montajını yapmaya vaktimiz olmadı. Yani, sahneler çekildi fakat senaryo icabı birbirine bağlantısı yapılmadan Türkiye mağlup oldu. Ne Müdafaa-i Milliye Cemiyeti kaldı, ne de filmler. Hepsini alıp götürdüler. Ama nereye götürdüler malumatım yoktu.

Bakınız: Burhan Felek, “Sinema operatörlüğüm “, Milliyet gaz.) Rakım Çalapala’ya göre ise, “Alemdar Mustafa Paşa” umumi harp sırasında tamamen çevrildiği halde, pozitife alınmadan imha edildi.

Bakınız: Beklediğimiz Filmler, Yıldız 1944 Yıllığı, 1944)

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir