Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Alışveriş Yapmadığım Yıl Kitap Özeti Cait Flanders

Daha bilinçli bir tüketici olmaya ne dersiniz?

Cait Flanders Alışveriş Yapmadığım Yıl Kitap Özeti

Alışveriş Yapmadığım Yıl” 2018 yılında Butik Yayınlarından çıkan 208 sayfalık bir kitap. “Alışveriş Yapmadığım Yıl” kitabı Dünya Edebiyatı’nın önemli yazarlarından olan Cait Flanders tarafından kaleme alınmış. “Alışveriş Yapmadığım Yıl Özeti”ne baktığımızda ise Yirmili yaşlarının sonuna gelmiş olan Cait Flanders kendini birçoğumuzu pençesine almış bulunan tüketim döngüsünün içine sıkışmış bir halde bulduğu hayatının anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

…yeni hatlarımı tam gerektiği yerlerde sarıp sarmalayan yeni giysiler almaya kendime söz verdim. Yani zayıf günlerin giysileri gidecekti. Bir daha tekrar memur olmayacağımdan ve şirket hayatına geri dönmeyeceğimden emindim, demek ki memur giysileri de gidecekti. Dört siyah çöp torbasını giy­silerle, ceketlerle, ayakkabılarla, çantalarla ve eşarplarla dol­durdum, bunları bağışlayacaktım. Berbat durumda olan bazı giysi parçaları çöpe gittiler. Geriye sadece içinde on-on iki askı bulunan bir dolap ve üç çekmeceli, yarısı dolu bir şifon- yer kalmıştı. Çok değildi, ama gerçekten ben sadece bunları giyiyordum.

İşte tam bu noktada kurtulduğum öteberinin hesabını tut­maya karar verdim. Borç ödememin, spor egzersizlerimin, verdiğim kiloların ve hatta içki içmediğim ayların hesabı­nı tutmuştum. Şimdi de bunun hesabını tutacaktım. Başta benim merakımı gidermekten başka bir işe yaramadı. Ama dolabımın %55’inin kapı dışarı edildiğini görünce büyük bir işe girişmiş olduğumu anladım ve sayıları görmek istedim.

İkinci sırada ofisimi ele almak vardı. Ofisim aynı zamanda oturma odam ve teknik olarak hem yemek odam hem de mutfağımdı. Dairemin açık plan tasarımı içeri girdiğiniz anda her şeyi görmeniz anlamına geliyordu. Bu alandaki dolapları, raf­ları ve çekmeceleri boşaltarak her şeyi yemek odasının lamine zeminine döktüm. Yemek masam ve sandalyelerim yoktu – bu durum dairede yaşayanın bekâr olduğunun, tek başına yaşadığının ve sürekli koltukta yemek yediğinin kesin göster­gesidir. Bunun yerine ortasında dev gibi ve darmadağınık bir yığın bulunan ve bugüne kadar gördüğüm en soluk kesici gün- doğumlarına sahne olan bir odam vardı. Bu dağınıklığı düzenlemek daha zordu. Giysiler yanında…

Cait Flanders’ ın kaleme aldığı Alışveriş Yapmadığım Yıl tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close