Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Alkollü içki içenler ve uyuşturucu kullananlar kendilerine ve çevrelerine ne tür zararlar vermektedirler
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Alkollü içki içenler ve uyuşturucu kullananlar kendilerine ve çevrelerine ne tür zararlar vermektedirler

Sponsorlu Bağlantılar


Alkollü içki içenler ve uyuşturucu kullananlar kendilerine ve çevrelerine ne tür zararlar vermektedirler?

Doğru cevap:

İnsan bilincini kaybettiği anda yaptığı davranışları kontrol edemez duruma gelir. Bu da kendisine ve çevresine zarar vermesine neden olur. Fazla alkol tüketen ya da beyni felç edecek kadar uyuşturucu madde kullanan insanın bilinci kapalı olacağından yaptıkları eylemlerin zararları da büyük olmaktadır. Şiddet, küfür, saldırganlık bu tipteki insanların en çok gösterdikleri davranışlardır.

Ekstra bilgi:

Alkollü içki içmek ve uyuşturucu kullanmak insan sağlığını tehdit edenzararlı alışkanlıkların başında gelir. Alkolün göz, sinir sistemi, karaciğer ve böbrekler üzerinde olumsuz etkileri vardır. Alkollü içki içmek damar ve kalp hastalıklana neden olur. Vücudun bazı mikroplara ve hastalıklara karşı direncini azaltır. Beyin üzerinde uyuşturucu etkisi yapar. Bu durumda insan, sağlıklı ve mantıklı düşünemez. Bilincini ve iradesini kaybeder. Sinirli ve gergin olur. Küçük sorunlarda bile tartışma ve kavga çıkarır.

Alkollü içki içmek; aile içi huzursuzluklara ve boşanmalara, trafik kazalarına, insanlara karşı şiddet kullanmaya yol açabilmektedir. Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının büyük bir bölümü, insanların alkollüyken araç kullanmalarından kaynaklanmaktadır. Bu kazalar sonucunda birçok kişi hayatını yitirmek­te, birçok insan da sakat kalmaktadır. Bunun yanında büyük oranda maddi zarar meydana gelmektedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir