Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Alkollü içki içmenin ve uyuşturucu kullanmanın toplumsal zararlarını açıklayınız.
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Alkollü içki içmenin ve uyuşturucu kullanmanın toplumsal zararlarını açıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Alkollü içki içmenin ve uyuşturucu kullanmanın toplumsal zararlarını açıklayınız.

Doğru cevap:

Alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler bağımlılık yapıcıdır. Bu zararlı maddeleri kullananlar aklını ve şuurunu kullanmayı sağlayamadığından aile düzenini bozmaktadır. Aile düzeni bozulunca toplumsal bozukluklar oluşacaktır. Bunların kullanımı toplum içindeki güveni düşmanlığı artırır.

Ekstra bilgi:

Kötü alışkanlık ve davranışlardan korunmak için öncelikle sorunlarımızı aile ortamında tartışmaya açmalı, büyüklerin deneyimlerinden yararlanmaya çalışmalıyız. Anne ve babamızın öğüt ve uyarılarını dik­kate almalı, bunlara uymalıyız. Çünkü anne ve babalar, çocuklarının iyiliğini isterler. Biz de kendimize iyi arkadaşları örnek seçmeliyiz.

Çocukların kötü alışkanlıklar edinmemeleri için ailenin de üzerine düşen sorumlulukları yerine getir­mesi gerekir. Anne ve babalar, çocuklarının arkadaş çevresinden ve yaptıklarından haberdar olmalıdır. Çocuklara küçük yaştan itibaren iyi bir eğitim verilmelidir. Çünkü alışkanlıkların iyisi de kötüsü de küçük yaşlardan itibaren edinilir. Aileler, çocuklarında gördükleri hataları onlara uygun bir dille anlatmalıdırlar.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir