Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sağlık / Alt Islatma İdrar İnkontinansı Nedir Nedenleri Belirtileri Tedavisi

Alt Islatma İdrar İnkontinansı Nedir Nedenleri Belirtileri Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar


Alt Islatma İdrar İnkontinansı Nedir

Mesane, idrar torbası demektir. Mesanede idrar depolanır. İdrar kesesinin duvarları kastan oluşur. Torba şeklindedir. 500-600 ml idrar depolayabilir. İdrar kesesi dolunca mesane duvar kasları uyarılır ve idrar yapma hissi oluşur. 5 yaşma kadar mesane gelişimi tamamlanır.

Çocuklarda alt ıslatma: Yaşla birlikte alt ıslatma şikâyetleri azalır. Erkek çocuklarda daha sıktır. 5 yaşından sonra idrar kaçırmak, alt ıslatmak hastalık belirtisidir. Çocuğun anne veya babasında geçmişte alt ıslatma problemi olmuşsa çocukta görülme olasılığı yüksektir. Ailesel bir yatkınlık söz konusudur. Mesane kapasitesinin az oluşu, uyku derinliğinin fazla oluşu gece alt ıslatmayı kolaylaştırır. Psikolojik demek için, daha önce altını ıslatmıyor olması gereklidir. O yüzden, sürekli idrar kaçıran bir çocuğu, psikolojik nedenlidir deyip geçiştirmemek gerekir. İdrar yolu iltihapları, kabızlık, burun tıkanıklığına neden olan geniz etleri, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, doğumsal mesane ve idrar yolları bozuklukları gibi durumlarda alt ıslatma görülür.

Yetişkinlerde alt ıslatma: Kadınlarda daha fazla görülür. Yaşın ilerlemesiyle beraber görülme sıklığı artar. Yaşın ilerlemesiyle mesane kasları zayıflamaktadır. 3 çeşidi vardır.
Stres inkontinansı denilen idrar kaçırma daha çok doğum yapmış veya menopoz dönemindeki kadınlarda görülmektedir. İdrar kesesinin dışarı açılan kapakçığının zayıflaması ile olur. Acil idrar yapma hissi ise urge inkontinanstır. Mesanede iltihap, taş veya tümör olması, Parkin- son hastalığı gibi bazı nörolojik hastalıklarda görülür. Bir diğer çeşidi ise karışık olan tiptir.

Diğer nedenler ise, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, prostat büyümesi, aşırı su içilmesi, sürekli kabızlık, alkollü ve kafeinli içecekler, bazı ilaçlar (örneğin tansiyon ilacı olarak kullanılan furosemid), yaşın ilerlemesi, şişmanlık olarak sıralanabilir.

Alt Islatma İdrar İnkontinansı Belirtileri 

Çok az şikâyet olabileceği gibi günlük hayatı olumsuz etkileyecek kadar fazla şikâyetlerde olabilir. Toplum içinde utanılacak bir rahatsızlık olarak görülür. Doktora bile gidip şikâyetlerini söylemekten çekinirler. Hapşırma, gülme, merdiven çıkma, ıkınma, ağır kaldırma gibi durumlarda alt ıslatma şikâyetleri stres inkontinansta görülmektedir. Acil idrar yapma hissi ise urge inkontinansta olur. Acil idrar yapma hissi o kadar yoğundur ki, hasta koşarak tuvalete gider. Tuvalete yetişinceye kadar altmı ıslatabilir. Toplum içinde kendini rahatsız hissedebilir ve depresyon gelişebilir.

Alt Islatma İdrar İnkontinansı Tedavisi

Alt ıslatma bir hastalık olmayıp hastalık belirtisidir. Utanılacak bir durum kesinlikle değildir. Ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle mutlaka öncelikle üroloji hekimine başvurulmalıdır.
Tedavide ilk aşamada diyet düzenlenmeli, sıvı alımı kontrol altına alınmalı, kilo verilmelidir. Alkol ve gazlı içecek tüketimi kesilmelidir.
İdrar torbasına yönelik egzersizler önerilir. İdrar yapma hissi gelince idrar tutulur. Önce 5 dakika tutar ve bu şekilde zamanı uzatarak 2 saate kadar tutma eğitimi sağlanır. Ya da tuvalete gitme saatleri belirlenerek eğitim verilebilir.
Kegel egzersizleri: Leğen kemiğinin tabanındaki kaslar ve idrar torbası kapakçık kasının geliştirilmesi için yapılır. İdrar yaparken bu bölgedeki kaslar kasılır ve idrar yapma durdurulur. Sonra tekrar idrar yapmaya devam edilir. Doğru yapılması için doktor veya fizyoterapist tarafından eğitim verilmelidir.
İlaç tedavisi: Antikolinerjik ilaçlar (doksibütinin gibi), antidepresan olan imipramin gibi ilaçlar kullanılmaktadır.
Sebep olan hastalığa yönelik olarak tedavi uygulanır. Aynı şekilde rahim ve idrar kesesi sarkmaları varsa cerrahi tedavi uygulanabilir.
İdrar kaçırmaya neden olabilecek ilaç kullanımı varsa alternatif ilaçlar için değerlendirme yapılmalıdır. İdrar kaçırmaya neden olabilecek ilaçlar; alfa adrenerjik uyarıcılar (tamsulosin), alfa adrenerjik uyarıcılar (soğuk algınlığı ilaçlarında bulunan psödoefedrin), idrar söktürücüler (diüretikler), kolşisin, östrojen ve progesteron içeren hormon tedavileri ile kas gevşeticilerdir.

Alt Islatma İdrar İnkontinansı Uygulanacak Diyet

Öncelikle günlük alınan sıvı miktarının gözden geçirilmesi gereklidir. Kişiye göre değişmekle birlikte günlük alınması önerilen sıvı mik92
tarı 6-8 bardaktır. Bu konuda doktorun önerisine göre aşırı sıvı aliminin azaltılması yararlı olur. Ama sıvının aşırı kısıtlanması idrarın daha konsantre olmasını, idrar torbasının tahriş olmasını ve enfeksiyon gelişmesini kolaylaştırır. îdrar torbasını uyaran, tahriş eden alkollü içecekler, kafeinli içecekler ve gıdalar (kahve, çay, enerji içecekleri), kola, gazoz, baharatlı gıdalar, tatlandırıcı içeren gıdalar, karbonatlı içecekler, yıllanmış peynir, soğan, narenciye türü (portakal, limon, greyfurt), ananas, domates, kızılcık gibi asidik gıda ve sularının azaltılması yarar sağlar. Kafeinsiz içecekler ve narenciye içermeyen çaylar tüketilebilir. MSG ve benzil alkol gibi katkıları içeren işlenmiş gıdalar da idrar torbasını tahriş edebilir.

Çikolata, bol kafein içeriği ile idrar torbasının aşırı tepki vermesini artırır. Özellikle gece çikolata tüketilmemeli, beyaz çikolata tercih edilmeli.
Kuru erik kabızlık sorununu azaltarak idrar kaçırmaya karşı yararlı olur. Bol lifli gıdaların tüketilmesi kabızlığa karşı yarar sağlar.
Yeterli D vitamini, kalsiyum ve magnezyum alınması idrar kaçırma yakınmalarını azaltmada yararlıdır. Organik mısır, patates ve muz gibi magnezyumdan zengin gıdalar tüketilerek magnezyum ihtiyacı karşılanabilir. Takviye edilmiş süt, yumurta ve balık, D vitamini kaynağıdır.

Alt Islatma İdrar İnkontinansı Yapılması Gerekenler

Şişmanlarda karın içinde basıncın artması nedeni ile idrar kaçırma daha sık görülür. Bu nedenle ideal kilonun korunması, egzersiz yapılması, doktor ve diyet uzmanı eşliğinde zayıflama programları yararlı olur. Yoğun egzersiz, yakınmaları artırabileceği için hafif egzersiz programları daha uygundur.

Sigara içenlerde öksürük yakınmasının sık görülmesi, idrar kaçırma riskini artırır. Bu nedenle sigara içilmesinin bırakılması yararlıdır. Özellikle urge inkontinansa neden olan duygusal stres ve depresyon durumunda psikolojik yardım alınması gereklidir.
Pet veya özel tasarım külotların kullanılmasıyla uzun süre dışarıda kalınması gerekli durumlarda idrar kaçırmanın olumsuz etkisinden kaçınılabilir. Cinsel ilişki öncesinde mutlaka idrar torbası boşaltılmalıdır. Kişi hayat arkadaşına durumu ile ilgili bilgi verip paylaşırsa stresini azaltır ve ondan destek alabilir.
İdrar cildi tahriş edeceği için banyo esnasında cinsel organlar sertçe ovulmamalıdır. Cilt hasarlanıp yara açılabilir. Banyo sonrasında nemlendirici kremler sürülerek cilt beslenmelidir.

Akupunktur ve hipnoz gibi tamamlayıcı tedaviler de idrar kaçırma yakınmalarının azaltılmasında yararlı olabilmektedir.206 Sertifikalı doktorlar tarafından uygulanmalıdır.

Alt Islatma İdrar İnkontinansı Önerilen Besin Takviyeleri

• Magnezyum: İdrar torbasındaki kasılmaları gevşetip torbanın daha fazla dolmasını sağlayarak idrar kaçırma yakınmalarını azaltabilir. 40 hastalık bir çalışmada magnezyum hidroksit içeren tabletin sabah ve akşam birer tane alınmasıyla idrar kaçırma yakınmaları ile gece idrar sıklığında azalma sağlamıştır.207
• D vitamini: D vitamini ve kalsiyumun yeterli alımı idrar kaçırma yakınmalarını azaltabilir. Yeterli D vitamini düzeylerine sahip kadınlarda idrar kaçırma ve kasık kaslarıyla ilgili hastahk görülme oranı daha düşüktür.208 D vitamininin yeterli alınması idrarın yanı sıra dışkı kaçırma riskini de azaltmaktadır. Kanda D vitamini düzeyi düşük kadınların 600 IU/gün D vitamini desteği almaları yararlıdır.
• İdrar kaçırması olanların çoğunda idrar torbasında iltihabi süreç ve oksidatif hasar olması nedeni ile sinirleri korumak için C vitamini (500-1.000 mg/gün), E vitamini (200-400 IU/gün) ve alfa lipoik asit (600 mg/gün) gibi antioksidanlar da kullanılmaktadır.

Alt Islatma İdrar İnkontinansı Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler 

• Binbirdelik otu (sarı kantaron, Hypericum perforatum L): Anti- depresan ve yatıştırıcı etkilidir. 2 çay kaşığı drog, 1 bardak kaynamış su içinde 5 dakika ağzı kapalı olarak demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı içilir. 10 yaşından büyük olanlar için binbirdelik otu içeren bitkisel çay karışımları da hazırlanabilir. Binbirdelik otu, psikotrop ilaçlar ve doğum kontrol ilaçları başta olmak üzere birçok ilaç ile etkileşime girebilir. Güneş ışığına karşı hassasiyete neden olduğu için dikkat edilmelidir.
• Karışım-1: 10 gram Binbirdelikotu, 20 gram Civanperçemi, 10 gram Meşe kabuğu, karıştırılır. 1 tatlı kaşığı drog karışımı, 1 bardak kaynamış su içinde 10 dakika demlenip süzülür. Günde 2 kez 1 çay fincanı içilir.
• Karışım-2: 20 gram Civanperçemi, 10 gram Servi kozalağı karıştırılır. 1 tatlı kaşığı drog karışımı 1 bardak kaynamış su içinde 10 dakika demlenip süzülür. Günde 2 kez 1 çay fincanı içilir.209’210 211 212
• Kranberi (Vaccinum macrocarpon): Kızılcık benzeri meyvesi olan bir bitkidir. 12 ay boyunca günde üç defa bir büyük bardak kranberi meyve suyu alanlarda veya günde iki defa kranberi kapsülünü alanlarda üriner sistem enfeksiyonlarında düzelme sağlandığı bildirilmiştir. İdrar yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişen alt ıslatma sorunlarında kranberi meyve suyu veya preparatlarmm tüketilmesi önerilir.211,212 Kranberi yerine kızılcık suyu da içilebilir. Meyve suyunun uzun süreli kullanımda mide-bağırsak yakınmalarının olması nedeni ile tüketimi zor olabilir.
• Gosha-jinki-gan (GJG): Geleneksel Çin tıbbında idrar kaçırma ve idrar torbasının aşırı kasılması durumlarında kullanılan GJG, çeşitli bitkilerden oluşmaktadır. Yaşlı hastalara 6 ay boyunca günde 3 defa 2.5 gramlık GJG karışımı verildiğinde idrar yakınmalarını, gece idrara çıkma sayısını ve idrar kaçırmayı belirgin olarak azaltmıştır.213 GJG karışımının idrar torbasının kasılmasını azalttığı ve kapasitesini artırdığı düşünülmektedir.
• Mısır püskülü: îdrar yolu enfeksiyonlarında ve böbrek taşlarında sık olarak kullanılmaktadır. îdrar söktürücü özelliktedir. Mısır püskülü çayı geleneksel olarak çocuklarda gece alt ıslatmalarında kullanılmakta ve bazı çocuklarda yararı bildirilmektedir.214 Bir tatlı kaşığı ince doğranmış mısır püskülü bir su bardağı kaynamış suda 15 dakika demlenip süzülerek günde 2-3 defa içilmesi önerilmektedir. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanımı ile ilgili bilgi bulunmamakta, 6-12 yaş arası çocuklarda birer çay kaşığı ve çay bardağı ölçüsünde hazırlanması tavsiye edilmektedir.
• Atkuyruğu (kırkkilit otu, equisetum arvense, horsetail): îdrar yolu enfeksiyonu, idrar kaçırma ve vücutta fazla sıvı olması durumunda (ödem) kullanılan geleneksel tedavidir. Sağlıklı insanlarda standardize atkuyruğu kuru ekstraktının günde 900 mg verilmesiyle plasebodan daha kuvvetli, hidroklorotiyazide eşdeğer idrar söktürücü etkisi vardır.215 Etkisi hızlı başlamaktadır. Kurutulmuş bitki yapraklarından 1-2 tatlı kaşığı bir su bardağı kaynamış suda 10 dakika demlenir ve süzülerek günde 2-3 bardak tüketilir. Potasyum kaybı yapabileceği için 6 haftadan uzun süre kullanılmamalı, uzun kullanımlarda arada 2 haftalık dinlenme periyodu bırakılmalıdır.
• Cüce palmiye (saw palmetto): Özellikle erkeklerde prostat büyümesine bağlı gelişen idrar kaçırmaların tedavisinde etkisi yavaş başlamakla beraber cüce palmiye ekstraktı yararlı olmaktadır.216 Erişkinlerde yağda çözünen formdaki cüce palmiye ekstraktı içeren kapsül günde iki kapsül olarak kullanılmaktadır. İçeriği suda iyi çözünmediği için çay olarak önerilmez. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar doktor önerisi olmadan kullanmamalıdır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir