Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Anlatacaklarım Var Bir Psikoloğun Kaleminden Kitap Özeti İdris Gündüzalp

Edebiyat severler İdris Gündüzalp‘nın yazmış olduğu Anlatacaklarım Var-Bir Psikoloğun Kaleminden kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

İdris Gündüzalp Anlatacaklarım Var-Bir Psikoloğun Kaleminden Kitap Özeti

Anlatacaklarım Var-Bir Psikoloğun Kaleminden” 2019 yılında İdris Gündüzalp Yayınlarından çıkan 228 sayfalık bir kitap. “Anlatacaklarım Var Bir Psikoloğun Kaleminden” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan İdris Gündüzalp tarafından kaleme alınmış. “Anlatacaklarım Var-Bir Psikoloğun Kaleminden Özeti”ne baktığımızda belki yanı başımızda duran ama asla haberdar olmadığımız birçok yaşanmış hikâyeyi aktarılarak anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Hanım’ın ilk olarak evlat edinemediği çocuktan sonra yaşadığı psikolojik sorunlar, gerek eşlerden kültürümüzde daha yoğun şekilde sosyal baskıya neden olması sebebiyle erkeğin çocuk sa­hibi olamamakta olması gerekse evlatlık olarak verilen çocuğun henüz doğar doğmaz annesi ve babası tarafından terk edilmiş olması benim içinde birçok unsuru barındıran zor bir vaka ola­rak görülüyordu. Ama bu vaka bana gelen ve destek isteyen diğer vakalar gibi değildi.

Bir psikolog olarak karşıma gelen her danışanıma önce şu soruyu sorarım. “Bugün neden buradasınız?” Çünkü danışa­nım öncelikle neden buraya geldiğini, neden benimle konuş­mak ve benimle bir zaman geçirmek istediğini bilmeli ve bunu gerek kendisine gerekse bana açıklayabilmedir, ikinci sorum ise “Size hangi konuda destek olmamı bekliyorsunuz?” olur. Zira bana gelen danışanlarım bazen onlarca sorununu aynı anda ifade edebilmekte ve bu sorunları arka arkaya sıraladıkla­rında içinden çıkılmaz bir hâl oluşabilmektedir. işte bu çıkmaz­da olan danışanımı yeni bir çıkmaza sürüklememek ve var olan olumsuzlukları bir yerden başlayarak çözebilmek için benden en temelde ve ilk önce hangi konuda yardım istediğini tespit eder ve buna göre terapimizi planlarım. Bu dosyada ise ne açık bir yardım talebi ne de buna benzer bir istek vardı. Ancak her iki ebeveynle de yaptığım görüşmelerde akıllarına aynı sorunun takılmış olduğunu görmüştüm. Her iki ebeveyn de çocuklarına evlat edinilmiş plduğunu söyleyip söylememe noktasında tered­dütler yaşamakta ve bu konuda doğru kararın hangisi olduğu­nu bilmemekteydiler.

Bu danışanlarım veya bir başkası hiç fark etmiyordu. Bir ço­cuk evlat edinen ailelerin -ki bu resmi yolla veya gayri resmî yolla olsun hiç fark etmez- akıllarına takılan en temel soru her zaman bu oluyordu. “Çocuğumuza evlatlık olduğunu söylemeli miyiz?” işte bu aile de bu en temel soruyla belli ki boğuşmak­taydılar. O yüzden Güneş’i uyutup tekrar bize katılan Zehra Hanım ve Murat Bey e bu konudaki görüşlerini öğrenmek is­tediğimi belirttim. Söze ilk başlayan Murat Bey oldu. Belki de…

İdris Gündüzalp’ ın kaleme aldığı Anlatacaklarım Var-Bir Psikoloğun Kaleminden tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close