Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Aşkımız Eski Bir Roman Kitap Özeti Ahmet Ümit

Edebiyat severler Ahmet Ümit‘ in yazmış olduğu Aşkımız Eski Bir Roman kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Ahmet Ümit Aşkımız Eski Bir Roman Kitap Özeti

Aşkımız Eski Bir Roman” 2019 yılında Yapı Kredi Yayınlarından çıkan 224 sayfalık bir kitap. “Aşkımız Eski Bir Roman” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Ahmet Ümit tarafından kaleme alınmış. “Aşkımız Eski Bir Roman Özeti”ne baktığımızda ise cinayetleri çözmek için sadece aklından ve deneyimlerinden değil, yaralı yüreğinden de güç alan Başkomser Nevzat’ın serüvenlerinin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

 “Naif derken ne kastediyorsunuz? Edebiyatla ilgilenmesi mi?”

Gülümsemesi büyüdü tüm yüzüne yayıldı, ellilerinde ol­masına rağmen hâlâ güzel bir kadındı.

“Hayalciydi Nevzat Bey, bu dünyayla ilişkisi yok gibiydi. Edebiyata da bu yüzden merak sarmıştı aslında. Dediğim gibi babası Cenap Bey, koleksiyoncuydu. Sadece resim değil, kıymeti olan her eseri satın alırdı, edebi eserlerin ilk baskıla­rını da toplardı. Dahası bir şairdi ama Edip pek hoşlanmazdı ondan. Annesi Hale Hanım’ın intiharından babasını sorumlu tutardı. Sarhoş olduğu bir gece gözyaşları içinde anlatmıştı bana. Yanlış anlamayın öyle sulu göz biri değildi, ilk kez o gece ağlamıştı. Ve ilk kez o gece anlatmıştı annesinin ölü­münü bana. Dokuz yaşındaymış, cesedi o bulmuş, banyoda. Düşünün kadın bileklerini kesmiş, küvet kan içinde.”

“Korkunç. Niye yapmış ki bunu? Kocasa yüzünden mi?”

Kararlılıkla başım salladı.

“Evet, Cenap Bey yüzünden. Onu suçluyordu Edip. ‘Şiir yazardı ama öküzün tekiydi’ derdi babası için. ‘Duyarsız bir adamdı, asıl şair annem olmalıymış. Dalgalı saçları, keder­li ama inşam derinden yakalayan gözleriyle, tıpkı Truvalı Helen gibiydi.’ Zaten Çanakkaleliymiş Hale Hanım.” Bir an sustu. “Özür dilerim, Truvalı Helen’in kim olduğunu biliyorsunuz değil mi?”

“ilk güzellik yarışmasında üç tanrıça arasında kalan zavallı Paris’e, Afrodit’in, kendisini seçmesi karşılığında sunduğu dünyanın en çekici kadım olan Truvalı Helen’den mi bah­sediyorsunuz?”

Yüzü kıpkırmızı oldu Feride’nin.

“Lütfen yanlış anlamayın…”

“Anlamam hanımefendi rahat olun, ülkenin büyük bölü­mü gibi, okuyan polislerin sayısı da son derece azdır.”

“Ne yazık ki insanlar edebiyatla pek ilgilenmiyor. Aslına bakarsanız Edip’le tanışıncaya kadar beni de ilgilenmezdim. Finans okumuştum, bankacılık yapıyordum. Eski eşim saye­sinde edebiyatı yeniden keşfettim. Çünkü edebiyat olmasaydı…

Ahmet Ümit’ in kaleme aldığı Aşkımız Eski Bir Roman tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

Bir Yorum

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close