Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Atasözü Nedir Kısaca
Atasözü ve Deyimler

Atasözü Nedir Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar


Atasözü Nedir Kısaca

Atasözü Ne Demektir

Atasözü Hakkında Bilgi Kısa

Atasözü Kısaca Nedir

Atasözleri, halkın özlü sözleridir.

Yüzyıllar boyunca yaşanılan ve düşünü­lenlerden, inanış ve geleneklerden süzülüp gelir; belli bir söz kalıbıyla söylenir ya da ya­zılır.

Her atasözü bir dersi, bir hükmü, bir yar­gıyı ifade eder. Güzel buluşlar, derin felsefeler, parlak nükteler, ince alaylar, sert taşlamalar içerir.

Her atasözünün mutlaka bir ilk söyleye­ni vardır ve mutlaka bir olay üzerine söylen­miştir. Zamanla söyleyen kişinin kim olduğu unutulup gitmiştir ama sözün kendisi, üzerin­de eklemeler, çıkartmalar yapılarak, değişe dönüşe bugüne kadar gelmiştir. Ama bugün onları kullanırken, sözcük ya da ifade değişik­liği yapmak doğru değildir. Nasılsa, öyle kul­lanılmalıdır.

Faydalı Bilgi: “En güzel masallar” çocukların düşünce ve duygu dünyasına hitap edebilmeyi başaran masallardır. Bu “masallar” hem çocukların dünyalarını zenginleştirir hem de kelime dünyalarını zenginleştirir. “Masallar”ın büyülü dünyasın küçükten büyüğe herkesi hemen yakalar. Tekerlemeler, olağanüstü olay örgüsü, kahramanların özellikleri, iyi ile kötülerin mücadelesi her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Bundan dolayı hayatında hiç masal okumayan yoktur. Hatta aslında herkes farkında olmadan kendi masalını yaşar ve kaleme alır. Masal yazmak aslında çok zevkli bir uğraştır. Masal okurluğu insanı dinlendirip bir yandan yeni kültürleri tanıtırken bir yandan da insanların farklı şeyler öğrenmelerini sağlar. Bundan dolayı çocukların ve büyüklerin en sevdiği edebi türlerin başında masallar gelmektedir. “En güzel masallar”ı sizin için sitemizde derledik.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir