Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Atatürk, taassuba niçin karşı çıkmıştır?

Sponsorlu Bağlantılar


Atatürk, taassuba niçin karşı çıkmıştır? Açıklayınız.

Doğru cevap:

Taassup körü körüne bağlılık olduğundan dolayı Atatürk bunu cahillik olarak kabul etmiştir. İnsanların bir şeyleri araştırması gerektiğini savunmuş ve görüşleri araştırarak yapanların doğruyu bulacağını savunmuştur.

Ekstra bilgi:

Atatürk, taassup ve din istismarına da karşı çık­mıştır. Her konuda olduğu gibi dinî konularda da taassubu toplumdan kaldırmayı amaçlamıştır. O, bir sözünde taassup hakkında şöyle demiştir: “Taassup cahilliğe dayanır. Buna göre taassubu olan cahildir. İlim her zaman her yerde cahilliği yener. O hâlde halkı aydınlatmak lazımdır.”

Atatürk, İslam dini hakkında yaptığı konuşmalarının birinde, “Bizim dinimiz en makul ve en tabii dindir. Ancak bundan dolayıdır ki, son din olmuştur.” demiştir.

Atatürk, dinin kutsal bir kurum olduğunu ve istismar edilmemesi gerektiğini de vurgulamıştır. Bunun­la ilgili bir sözünde bu hususa şöyle işaret etmiştir: “Softa sınıfının din istismarcılığına izin verilmemelidir. Dinden maddi çıkar sağlayanlar iğrenç kimselerdir. İşte biz bu duruma karşıyız ve buna müsaade etmiyo­ruz.”

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir