Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
Eğitim

Atatürk’ün Bize Kazandırdıkları

“Atatürk’ün Bize Kazandırdıkları” ile ilgili yazımızı incelemeye ne dersiniz?

Atatürk’ün Bize Kazandırdıkları

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize kazandırdığı her şey için ona minnettarız. Şu an yaşadığımız ülke, konuştuğumuz dil ve sahip olduğumuz hak ve özgürlüklerin hepsi onun eseridir.

Kasım ayı, Atatürk’ü anmak için en hüzünlü anlardan birisi olmasının yanında; onun bize sunduğu her şeyin değerini bir kez daha anlamak için en doğru zamandır. Bu yazımızda Başkomutan Atatürk’ün bize kazandırdığı birkaç şeyi açıklayacak ve bunların Türkiye’nin kaderini ne yönde etkilediğini tartışacağız.

Cumhuriyetin İlanı

Saltanatın kaldırılmasının ardından, Türkiye bir yönetim şekline sahip olmadan uzun sayılabilecek bir süreç geçirmiştir. Bu sürecin oluşmasının en büyük nedeni, ülkenin yönetimine uygun bir yönetim şeklinin zor bulunmasıydı. Uzun araştırmalar ve tartışmalar sonucunda Türk halkının Cumhuriyet ile yönetime uygun olduğuna karar kılan Atatürk 29 Ekim tarihinde Cumhuriyeti ilan etmiştir.

Kadın Haklarının Tanınması

Atatürk’ün Türk kadınlarına verdiği değer, o tarihlerde hiçbir Avrupa ülkesinde söz konusu değildi. Kadınların ikinci sınıf vatandaşlıktan çıkartılması ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması adına böyle bir gelişmenin düzenlenmesi, Türk kadınlarının daima övünmesi gereken bir devrimdir.

Eğitim ve Öğretim Devrimi

Osmanlı İmparatorluğundaki farklı türdeki okullarının eğitim ve öğretim konusunda geride kaldığını gözlemleyen Atatürk, eğitimin vurgusunu her konuşmasında yapmıştır. Atatürk’ün yol gösterici tavrıyla birlikte tüm eğitim işleri Milli Eğitim Bakanlığına aktarılmış ve herkes için eşit haklar çerçevesinde yeni bir eğitim düzeni oluşturulmuştur.

Dil Devrimi

Osmanlı Döneminde Farsça ve Arapçadan geçmiş birçok yabancı sözcüğün, milli bir dil olmasının önüne geçtiğini fark eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk Dil Kurumunu kurarak, bunun önderliğinde harf devrimini gerçekleştirmiş ve şu an kullandığımız dilin tam anlamıyla Türkçeleşmesi için sıkı bir çalışma içerisinde girmiştir. Kendi dili olmayan bir milletin, başka bir milletin etkisi altına girmesi konusunda oldukça basite indirgenebileceğini bildiği için, kendimize ait bir dilimizin olması Atatürk’ün bize verdiği en büyük yeniliklerden birisidir.

Atatürk’ün Bize Kazandırdıkları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!