Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk'ün sözlerinden yararlanarak onun fikir hayatı ile ilgili neler söylenebilir

1923 ve 1938 yılları arasında öğrenci sayısındaki artışın nedenleri neler olabilir

Ana Sayfa / Sorularınız / Atatürk’ün sözlerinden yararlanarak hukuk sistemimizdeki değişikliklerin nedenlerini söyleyiniz
Ödev Soruları

Atatürk’ün sözlerinden yararlanarak hukuk sistemimizdeki değişikliklerin nedenlerini söyleyiniz

Sponsorlu Bağlantılar


Atatürk’ün sözlerinden yararlanarak hukuk sistemimizdeki değişikliklerin nedenlerini söyleyiniz

  • Atatürk kadınların bu hayatta erkeklerle eşit olduğunu savunmuştur. O yüzden Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı vermiştir. Bunun yanında Atatürk modern ve çağdaş bir Türkiye istemiştir. Bu yüzden kılık kıyafet kanununu çıkarmıştır. Herkesin eşit eğitim alma hakkını savunmuştur. Bu yüzden de medreseleri tekkeleri kapatmış Millet mekteplerini açmıştır. Atatürk dünyadaki gelişmiş ülkelerle aynı noktaya gelmemiz gerektiğini savunduğu için de Takvim, saat ve ağırlık kanunlarını çıkarmıştır.

Faydalı Bilgi: “Edebiyat” olmadan bir hayat söz konusu olamaz. “Edebiyat” sadece insanlara güzel duygular vermez aynı zamanda onları geliştirir, iyileştirir. Bazen bir sığınak olur edebiyat bazen insanların sorunlarından uzaklaştıkları hayal ülkesi. Her ne olursa olsun “edebiyat” insanlar için vazgeçilmezdir. Roman, hikaye, tiyatro, şiir, masal gibi aklımıza gelen türler sayesinde küçükten büyüğe herkesin kendisinden bir parça duyduğu bu hayal ülkesi öyle zengindir ki ucu bucağı yoktur. Sevdiğine şiir gönderen de deneme yazarak duygularını anlatan da mektup yazarak ilan-ı aşk eden de en önce “edebiyat”a başvurur. Kelimelerin sihri ile kurar kendi dünyasını. Bundandır ki “edebiyat” bizlere yeni dünyaların kapılarını açar. Böylece bu kapılardan yeni dünyalar yaratırız kendimize.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir