Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Üç Kişi Arasında Kitap Özeti

Üç Kağıtçı Kitap Özeti

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Ateşten Gömlek Kısa Özeti, Kahramanları İncelemesi

Ateşten Gömlek Kısa Özeti, Kahramanları İncelemesi

Sponsorlu Bağlantılar


Ateşten Gömlek Kısa Özeti, Kahramanları İncelemesi

Halide Edip Adıvar’ın romanı (1922) • “Edebiyatımızda Kurtuluş Savaşı üzerine yazılan romanların ilki ve hâlâ da en güzeli” olarak değerlendirdiği eserin konusunu Cevdet Kudret şöyle özetliyor:
“İzmir’in işgalinde (15.5.1919) kocası ve çocuğu Yunanlılar tarafından öldürülen Ayşe, bir İtalyan ailenin yanına sığınarak, İstanbul’a, akrabası Peyami’nin yanına gider. Ulusal coşku içinde çalkanan İstanbul’da protesto mitingleri yapılmaktadır. Ayşe, Peyami ve Peyami’nin arkadaşı Binbaşı İhsan, Kuvâ-yı Milliye’ye katılmak üzere Anadolu’ya geçerler. Peyami ile İhsan, hastabakıcılık yapan hemşire Ayşe’yi içten içe sevmeye başlamışlardır. Bu aşk, her ikisi için de bir “ateşten gömlek” olmuştur. Anası babası Yunan’lılar tarafından öldürülen köylü kızı Kezban da, karşılık görmeyen bir aşkla İhsan’ı sevmekte ve Ayşe’yi kıskanmaktadır. Savaşta İhsan ile hemşire Ayşe ölür; bacaklarından ve başından yaralanan Peyami de, Ankara’da Cebeci hastanesinde ölür. (CK/2)

1
like
7
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. bu özeti yetersiz buldum. bu kitabın en güzel tarafı sonu. sonunda her şeyin hayal olduğu ortaya çıkıyor. zaten çocuklar bunu duyunca kitabı bir daha asla unutmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir