Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Ateş Pahası Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Aslan Payı Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Ana Sayfa / Deyimler / Atma Recep Din Kardeşiyiz Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Atma Recep Din Kardeşiyiz Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Sponsorlu Bağlantılar


Atma Recep Din Kardeşiyiz Deyiminin Açıklaması

Atma Recep Din Kardeşiyiz Deyiminin Anlamı

Atma Recep Din Kardeşiyiz Deyiminin Hikayesi Kısa

Atma Recep Din Kardeşiyiz Deyiminin Öyküsü

ATMA RECEP DİN KARDEŞİYİZ DEYİMİNİN ANLAMI

  • Bırak palavrayı. Biz biliriz birbirimizi. Olay, anlattığın gibi değil!

ATMA RECEP DİN KARDEŞİYİZ DEYİMİNİN ÖYKÜSÜ

Bu öykünün anlatıldığı zamanlarda, Arna­vutluk, OsmanlI Devleti’nin bir eyaletiydi… Eyaletle OsmanlI Devleti arasında sık sık anlaşmazlıklar baş gösterir; Arnavut beyleri çeteler halinde dağa çıkar, yol kesmeye baş­lar; üstlerine gelen OsmanlI ordularıyla çarpı­şırdı. Bu isyanların birinde, Recep adında bir çete reisi vardı. Adamlarıyla birlikte yol kes­miş, konak basmış, talan yapmıştı. OsmanlI askerlerini epey uğraştırdıktan sonra bir gün kaçamayacağı bir vadide sıkıştırıldı.

Fena kıstırıldığını, çıkar yolu kalmadığı­nı gören Recep, saklandığı kayanın arkasın­dan kendini yakalamaya çalışan komutana seslendi: “More atmayın, biz de din kardeşiyiz, tes­lim olacağız!” Komutan sağ salim teslim aldı Recep ve adamlarını. Yargılandılar, pişman olduklarını söyleye­rek az bir ceza ile kurtuldular.

Cezası bitip dışarı çıkan Recep’i, dost ve arkadaşları büyük bir törenle karşıladılar. Ken dini zengin bir sofraya oturtup, geçmiş olsun dedikten sonra, nasıl olup da yakalandığını sordular. Göğsünü gururla şişiren Recep, başladı anlatmaya. Kahraman­ca dövüşmüştü. OsmanlI askerini perişan etmişti. Anlatırken bir ara:

“Vallahi geberttirecektim hepsini, çoluğumuz çocuğumuz var deyip ağladılar da acıdım, bıraktım,” deyince birlikte teslim olduğu adamlarından biri dayanamadı, kulağına doğru eğilerek: *Atma Recep, biz de din kardeşiyiz” dedi.Bu laf kısa zamanda duyuldu, yaygınlaştı ve bugünlere kadar geldi.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir