Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Atomun Ne Kadarı Boşluktur
Ödev Soruları

Atomun Ne Kadarı Boşluktur

Sponsorlu Bağlantılar


Atomun Ne Kadarı Boşluktur

Ellerimiz, gözlerimiz, saçlarımız, tüm eşyamız; elbiselerimiz, kalemlerimiz, televizyonumuz, şampuanımız… Kısacası evrende görebildiğimiz her şey atomlardan oluşur. Ve atomun büyük bir bölümü de boşluktan…

Örneğin bir kaya parçasını ele alalım. Kaya parçası ağır, sert, içi dolu ve katı bir maddedir. Her madde gibi kaya da atomlardan oluşur. Atomların ise büyük bir bölümü boşluktur.

Atom, merkezinde bulunan çekirdek ve onun etrafında dönen elektronlardan meydana gelen bir yapı taşıdır. Elektronlar ve çekirdek arasında ise başka bir hiçbir şey yoktur. Yani elektronlarla çekirdeğin arası sadece boşluktan ibarettir. Bu boşluk bize göre mikroskobik olmakla birlikte atom ölçeğinde son derece geniş bir boşluktur. Bu genişliği anlamak için şöyle bir örnek üzerinde düşünebiliriz: Çekirdeğe en yakın elektronun çapı 1 santimetre olan bir bilye olduğunu farz edelim. Bu bilye ile çekirdek arasında 1 kilometre mesafe olacaktır. Bu büyüklüğün ne anlama geldiğini bir örnek daha vererek açabiliriz. Eğer bir oksijen çekirdeğinin protonunu Fransa’daki bir toplu iğnenin başı kadar düşünürsek, çevresinde dönen elektron Hollanda, İspanya ve Almanya’dan geçen bir çember çizerek dönecektir. Yani proton ve elektron arasında kilometrelerce uzayan bir boşluk olacaktır. İşte atomun içindeki boşluk aslında böylesine büyük bir boşluktur.

Bilimin şimdiki sınırlarına göre boşluk diyoruz ama acaba gerçekten boşluk mu? Belki de başka bir maddeyle doludur da bilim adamları henüz bulamamışlardır! Kimi bilim adamları atomların bile yapı taşı olan bir maddeden söz etmiş, adına “esir” demişler… Neyse, bu hamur çok su götürür diyerek zamana havale edip geçelim!

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir