Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
Kitap Özetleri

Ay Kapanı Kitap Özeti Üstün Dökmen

Edebiyat severler İskender Pala‘nın yazmış olduğu Üstün Dökmen kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Üstün Dökmen Ay Kapanı Kitap Özeti

Ay Kapanı” 2019 yılında Doğan Kitaptan çıkan 264 sayfalık bir kitap. “Ay Kapanı” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Üstün Dökmen tarafından kaleme alınmış. “Ay Kapanı Özeti”ne baktığımızda ise şiddet mağduru kadınların anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

başkası yapacak diyerek kendilerini rahatlatmaya çalışır. Hakkı Bey de böyle düşünürdü zaman zaman. Şüphesiz ki­ralık katiller de, “Ben öldürmesem, nasıl olsa bir başkasına öldürtecekler diye düşünür. Bazen insanların vicdanları, de­niz üzerindeki bir karpuz kabuğu kadar hafif olur. Tek sorun karpuzun tuzlanmasıdır.

Çocuklarının ikisi de büyümüştü. Dul olduğu dönemde yıl­larca davetkâr kadın bakışlarına karşılık vermemiş, sürek­li veya geçici ilişkilere yönelmemişti. Ama artık yaşı yaşına, başı başına uygun birini bulduğunda Hakkı Bey de evlenebi­lirdi. Mesela Aysel Hanımla evlenebilirdi veya birlikte yaşa­yabilirlerdi. Daha genç sayılırdı; Aysel Hanım da öyle. Bu ka­dında tuhaf bir çekicilik hissetmişti, gözleri yeşildi, bakışla­rında yeşil bereketi vardı. Alımlıydı, kişilikliydi, hoş bir rayi­hası vardı, biraz yaklaştığında güzel kokuyordu. Bir de şu fa­re sevgisi olmasaydı.

O gece odadaki dolabın, yatağın altına bakıp fare bulunma­dığından emin olduktan sonra bir havluyu ıslatıp, koridordan içeriye fare böcek girmesin diye kapının altına sıkıştırdı.

Kolayına uyuyamadı Hakkı Bey; düşünceleri, daldan dala atlayan sincaplar gibi dolaştı durdu zihninde. Oda karanlık­tı ancak düşünceler karanlıkta da hiç düşmeden yürüyebilir, sizi de peşlerinden sürükleyebilir. Bir Aysel Hanım’ı düşündü, bir hayatının eksenini.

Aysel Hanım karanlığın içinden, zeki, müstehzi, parlak gözlerle ona bakıyordu. Yüzü, vücudu güzeldi. Onu dinler­ken, düşünceleri zihninden değil de dudaklarından dökülü­yormuş gibisine dudaklarına bakmıştı sürekli. Dudakları da güzeldi ve kendi kendine konuşuyor gibiydi.

Sonra düşüncelerinin ekseni hayatının eksenine kaydı. Pat­ronu için, şirketi için ve asıl kendisi için ağaç kesiyordu. Genç­liğinde asla onaylamadığı bir şeyi yapıyordu bugün, kalbine aykırı bir şekilde ormanları yok ediyordu.

Üstün Dökmen’ in kaleme aldığı Ay Kapanı tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close