Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Ayakları Suya Ermek Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Ayakları Suya Ermek Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Sponsorlu Bağlantılar


Ayakları Suya Ermek Deyiminin Açıklaması

Ayakları Suya Ermek Deyiminin Anlamı

Ayakları Suya Ermek Deyiminin Hikayesi Kısa

Ayakları Suya Ermek Deyiminin Öyküsü

AYAKLARI SUYA ERMEK DEYİMİNİN ANLAMI

  • Sonunda gerçeği görmek. Neyin, ne olduğunu anlamak. Aklı başına gelmek. Hayalcilikten kurtulmak.

AYAKLARI SUYA ERMEK DEYİMİNİN HİKAYESİ

Sağlıklı bir çocuktu Sinan. 12 yaşına ka­dar burnu bile kanamamıştı. Ama 12 yaşında tuhaf bir şey oldu Sinan’a. Zaman zaman, gecenin bir saatinde yata­ğından kalkıyor, kollarını ileri doğru uzatıyor, uyanmadan, gözlerini açmadan kapıdan çıkıp gidiyordu. Nereye gittiğini, ne yaptığını hiçbir şekilde hatırlamıyordu.

Uyurgezer olmuştu. Bazen bir sokak köşesinde kıvrılmış uyurken buluyorlardı onu; bazen bir tarlada uzanmış yatarken. Bir keresinde de bir evin damında, düşmek üzereyken son anda yaka­lamışlardı. Yaptıkları kendisine hatırlatıldığında inan­mıyor, “Dalga geçiyorsunuz benimle,” diyordu. Anne ve babası herkese sordu, danıştı; her önlemi almaya çalıştı. Geceleri, bir aya­ğından iple bağladılar, ipi çözüp gitti. Kapıyı üstüne kilitlediler, pencereden çıktı. Hiçbir ön­lem, durduramadı küçük Sinan’ı.

Bir gece, evlerinin yakınındaki ırmaktan yükselen çığlıklarla uyandı anne, baba. Koş­tular hemen… Suda çırpınırken buldular onu. Eve getirdiklerinde tir tir titriyordu Sinan. Ona sarılarak avutma­ya çajışan annesi: “Vah, yavrum vah, demek ayakların suya erince uyandın ha!” deyince baba atıldı birden: “Ne dedin, ne dedin?”

İkisi de aynı şeyi düşündü o an: Çocuk, toprakta taşta yürürken uyanmıyor, kendine gelmiyordu ama ayağı suya değince uyanıyor, kendine geliyordu. Bu bir çare olabilir miydi acaba? Anne, o gece Sinan yattıktan sonra kapının ağzına kocaman bir leğen su koydu. Kendi de kapının yanına kıvrılıp beklemeye baş­ladı.

Sinan, gecenin bir saati, kalktı yine, elleri önünde kapıya doğru ilerledi. Leğendeki suya basar basmaz, “Anaaaaammm!” diye ba­ğırarak açtı gözlerini. Uykusundan sıçrayan annesi koşup sarıldı oğluna, yatıştırdı onu. Sonra götürüp yeniden yatırdı yatağına. Kendisi de günlerden beri, ilk kez rahat bir uykuya daldı.

Sinan’ın odadan çıkıp gitmesini önleyecek bir çare bulunmuş­tu, şimdilik.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir