Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Bademcik İltihabı Tonsillit, Anjin Nedir Nedenleri Belirtileri Tedavisi

Denizanası Yapıştığında Ne Yapmalıyım

Ana Sayfa / Sağlık / Bağırsak Solucanları Parazitleri Nedir Nedenleri Belirtileri Tedavisi

Bağırsak Solucanları Parazitleri Nedir Nedenleri Belirtileri Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar


Bağırsak Solucanları Parazitleri Nedir

Bağırsak solucanları, omurgasızdır. Üreme, boşaltım ve sinir sistemleri iyi gelişmiştir. Sindirim, dolaşım ve solunum sistemleri az gelişmiştir. Yaşamak için başka bir canlıya ihtiyaç duydukları için asalak, yani parazit olarak kabul edilirler. Yerleştikleri canlının besinine ortak olurlar. Hastayı halsiz düşürürler. Kirli sular, kirli sular ile bulaşmış sebze ve meyveler, çiğ et ve kirli ellerle bulaşırlar. Çocuklarda, el hijyeni iyi olmadığı için daha fazla görülür.

Kıl kurdu: Oksiyür olarak bilinen Enterobiyoz Vermikularis’in neden olduğu hastalıktır. Boyları birkaç miriden 1 cm’ye kadar değişebilir. Çok yaygındır. İnsandan insana çok kolay bulaşır. Kıl kurdu yumurtaları kirli ellerle eşyalara bulaşır. Çocuklarda daha sık olmakla beraber her yaşta görülür. Kalabalık aileler, okullar, yurtlar, bakımevleri gibi yerlerde daha çok rastlanır. Ağızdan alınan yumurtalar bağırsaklarda açılarak olgunlaşır ve hastalık yapar. Dişi kıl kurdu, yumurtlayacağı zaman makattan çıkarak yumurtlar. Genellikle gece yumurtladığı için geceleri makatta kaşıntı yapar. Makatta kızarıklık olur, yaralar gelişebilir. Kız çocuklarında üreme organına giren kıl kurtları iltihaba neden olur. Erkek çocuklarında ise gece altını ıslatma şikâyeti görülebilir. Sabahları ağızdan gelen salya, yastığı ıslatır. Geceleri diş gıcırdatma görülür. Tanıda kıl kurtlarının gözle ya da mikroskopla görülmesi yeterlidir. Kıl kurdunun ilk seferde görülmemesi durumunda tahlil 3 kez tekrarlanır. Selofan bant makata yapıştırılıp çekilir, böylece yumurtaların banda yapışması sağlanır. Tedavide mebendazol veya albendazolgibi ilaçlar kullanılır. Tüm aile bireylerine ilaç tedavisi verilir. Sebze ve meyvelerin iyi yıkanması, el temizliğine dikkat edilmesi önemlidir.

Ascaris lumbricoides (bağırsak solucanı): 20-30 cm kadar uzunluğa ulaşabilir. Dışkı üe kirlenmiş yiyecek ve sularla bulaşır. Ağız yolu ile alınan solucan yumurtaları bağırsakta larvaya dönüşür. Kan yolu ile karaciğer, akciğer, kalp ve diğer organlara erişip hastalık yapabilir. Solucan, yumurtlamak için incebağırsağa geri döner. Larvalar akciğere gitmişse öksürük, kanlı balgam, astım benzeri yakınmalara, zatürreeye neden olur. Larvalar ağız ve burun yolu ile dışarı çıkabilir. Karaciğere yerleşip karaciğer iltihabına sebep olur. Ayrıca alerjik deri döküntüleri görülebüir. Solucan şekilleri ise karın ağrısı, ishal, iştahsızlık, zayıflama, ağızda salya oluşumu, apandisit ve apselere neden olur. Miktarı çok olursa bağırsak tıkanması ve dolayısıyla bağırsak delinmelerine neden olabilir. Dışkıda yumurtaların görülmesi ile tanı konur. Tedavide albendazol veya meben- dazol gibi ilaçlar verilir. Hamilelerde pirantel pamoat tercih edilir. Tedaviden 3 ay sonra dışkı tekrar yumurtalar açısından değerlendirilmelidir.

Kancalt kurt: Ankilostoma doudonale paraziti sadece insanda hastalık yapar. Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde görülmektedir. Larva deriden girer. Karaciğer, akciğer, kalp gibi organlara yerleşir. Yerleşim yerine göre öksürük, kanlı balgam, karaciğer hastalığına neden olur. İncebağırsağa gelerek yumurtalarını bırakır. Karın ağrısı, ishal, iştahsızlık, zayıflama şikâyetlerine neden olur. Kansızlık oluşur. Tanıda yumurtalarının görülmesi yeterlidir. Tedavide kansızlık için demir tedavisine başlanır. Parazit ilaçları (albendazol, mebendazol ve pirantel pamoat) verilir.

Tenyalar: Tenia saginata ile hastalık oluşur. Halk arasında şerit ya da abdest bozan olarak ifade edilmektedir. İyi pişmemiş etlerin yenmesi ile yumurtalar alınır. Erişteye benzer şekilde şeritler halinde makattan dökülür. Hasta bu dökülmeleri engelleyemez. Karın ağrısı, ishal, bulantı, halsizlik yapar. Tanıda kıl kurdundaki gibi selobant yöntemi ile yumurtaların görülmesi gereklidir. Tedavide tenya düşürücü ilaç (Pirazikuan- tel veya niklozamid gibi) tek doz verilir. 1 hafta sonra doz tekrarlanır.

Bağırsak Solucanları Parazitleri Uygulanacak Diyet

Başka bir bölgeye seyahat eden kişiler açıkta satılan içecekler, pişmemiş gıdalar, caddede açıkta satılan besinler, sebze, dondurma veya kabuğu soyulmamış meyveleri tüketmemelidir. Bunların hepsi parazit bulaşmasına neden olabilir.

Kamp yapıldığında sular kaynatılarak içilmelidir. Çünkü giardia paraziti bulunabilir. Et, balık ve kümes hayvanları parazit içerebileceği için pişirilerek tüketilmelidir.

Sebzeler parazit yumurta veya kistlerinin yok edilmesi için sirkeli suda 10-15 dakika bekletilmeli ve çiğ meyve-sebzeler bol suyla yıkanmalıdır.

Bağırsak Solucanları Parazitleri Yapılması Gerekenler

Tırnaklar kısa kesilmeli, her yemek öncesi el yıkama alışkanlığı edi- nilmelidir.

Bağırsak Solucanları Parazitleri Önerilen Besin Takviyeleri

Propolis: Antimikrobiyal özellikleri parazit enfeksiyonlarına karşı sindirim sistemini korumaya yardımcı olur. Propolis ekstaktının çocuklarda %52, erişkinlerde ise %60 oranında giardia parazitinin bağırsaklardan temizlediği bir çalışmada gösterilmiştir.343 Başka bir araştırmada da deneysel giardia enfeksiyonunda metranidazol ilacı ile propolis ekstraktının beraber kullanılması daha etkili bulunmuştur.344 Bununla birlikte, tıbbi tedavi yerine propolis kullanılmamalıdır. Tıbbi tedavinin yanında yardımcı olarak alınabilir.

Bağırsak Solucanları Parazitleri Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler 

Berberin: Goldenseal ve goldthread (Coptis chinensis) bitkilerinde bulunan aktif maddedir. Başlangıç çalışmalarında giardia enfeksiyonunu başarılı tedavi ettiği, günlük 3 defa 200 mg dozlarının yeterli olduğu bildirilmektedir.345 Yan etkileri olabileceği için doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.
Mür: Uçucu yağı ve reçinesi birlikte 3 gün 10 mg/kg/gün dozunda kullanıldığında şistozoma parazit enfeksiyonunda %91.7, yanıt vermeyenlere de ek 6 günlük tedavi verildiğinde toplamda %98.1 başarı elde edilmiştir.346
Sarımsak: Bağırsak parazitlerinin tedavisinde halk arasında kullanılmakla birlikte klinik çalışma bulunmamaktadır. Hayvan çalışmalarında bağışıklık sistemini destekleyici ve parazitleri öldürücü etkileri göstermişse de bu konuda daha fazla araştırma gereklidir.
Kabak çekirdeği: Şerit veya tenya parazitine karşı etkilidir.348 Fakat tenya önemli bir enfeksiyon olduğu için tıbbi gözetim altında tedavi yapümalıdır. Almanya’da 200-400 gram kabak çekirdeği bal veya sütle alınmakta, 2 saat sonra da hintyağı içilerek bağırsak temizliği yapılmaktadır. Çin’de şistozoma tedavisinde etkili olarak kullanılmaktadır.
Kekik: Midevi, yatıştırıcı, antiseptik, kan dolaşımını uyarıcı ve kurt düşürücü etkilere sahiptir. Çay ve baharat olarak tüketilmesi önerilir.
Sarı yasemin (Jasminum fruticans): 5 gram kurutulmuş çiçekli dal uçları 1 bardak kaynamış su içinde 5-10 dakika demlenip süzülür. İdrar artırıcı ve kurt düşürücü etkisi nedeniyle 1-2 çay fincanı içilir.349
Kızılcık (Cornus mas): Taze veya kurutulmuş meyveleri suda haşlanır. İshale karşı kullanılır. 5 gram kurutulmuş gövde ve dal kabuklarından hazırlanan çay ise ateş düşürücü ve kurt düşürücü olarak tüketilir.349
Nar: 60 gram kök kabuğu toz edilir, 750 g su içinde 6 saat bekletilir. 6 saat sonunda 250 mİ olana kadar kaynatılır ve süzülür. Süzüntü, bal ile tatlandırılır, yarım saat ara ile 2-3 çay fincanı içilir. Çayın tüketiminden 2 saat sonra, 30 gram hintyağı ve 30 gram magnezyum sülfat (İngiliz tuzu) 400 mİ su içinde karıştırılır ve içilir. Uyan: Magnezyum sülfat, yüksek miktarlarında ishale neden olabilir. Böbrek rahatsızlığa olanlara önerilmez.
• Solucanotu (Pelargonium endlicherianum): Kurutulmuş drog havanda toz edilir ve pekmezle karıştırılır. Sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı alınır.
Pelinotu, horasani: Horasani, Artemisia (pelinotu) türlerinin tomurcuklarıdır. 0.5 gram drog 1 çay fincanı kaynamış su içinde 5-10 dakika demlenip süzülür. Günde 1 çay fincanı tüketilir. Pelinotu- nun yaprak, çiçek ve gövde parçalarından da çay hazırlanır.

Pelinotu ile hazırlanan çay karışımı:
• Horasani, 10 gram
• Papatya, 10 gram
• Pelinotu, 10 gram
• Solucanotu, 10 gram
Drog karışımı hazırlanır ve 1 çay kaşığı drog lçay bardağı kaynamış su içinde 10 dakika bekletilip süzülür. Günde 2 bardak içilir.352
Çocuklar için kurt düşürücü çay karışımı:
• Horasani, 30 gram
• Bal, 30 gram

Hekim kontrolü şarttır. Çocuklar için kurt düşürücü olarak karışım hazırlanır. Sabahları 1 çay kaşığı tüketilir.

0
like
0
love
1
haha
0
wow
1
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir