Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Balinalar İntihar Eder Mi
Ödev Soruları

Balinalar İntihar Eder Mi

Sponsorlu Bağlantılar


Balinalar İntihar Eder Mi

Zaman zaman balinaların toplu olarak kıyıya vurduğunu duyarız. Bu olay halk arasında balinaların toplu intiharı olarak bilinir. Eski putperest Roma’da ise karaya vuran balinaların Neptün tarafından cezalandırıldığına inanılırmış. Hâlbuki ortada ne cezalandırılma ne de intihar etme olayı var. Bilim adamlarına göre balinaların kıyıya vurma sebepleri sadece yön bulma duyularını yitirmiş olmalarından kaynaklanıyor.

Balinalar kafalarının ön kısmındaki elektromanyetik dalgalar göndererek yönlerini bulurlar. Buna “ekolasyon” yöntemi adı verilir. Balinanın yolladığı elektromanyetik dalga karşıdaki cisme çaparak geri döner ve balina bu şekilde önündeki cismin ne olduğunu algılayabilir. Bulanık sularda bu yöntemi kullanan balinalar kolaylıkla yönlerini bulabilirler. Göç sırasında da bu şekilde yön bulmak onlar için oldukça kolay bir iştir.

Ancak bazen balinalar bu yeteneklerini kaybederler. Bunun iki sebebi olduğu düşünülmektedir. Birincisi dünyanın manyetik alanındaki değişmeler, ikinci sebep ise ekolasyon organlarında oluşabilen hastalıklar. Elektromanyetik dalga yolladıkları organda eğer bir enfeksiyon oluşursa ya da virüs bulaşırsa bu durumda balinalar yön tahmini yapamıyorlar. Hatta kurtarma çalışmalarında karadan kurtarılarak açık denize bırakılan balinaların yönlerini şaşırdıkları için yeniden kıyıya geri döndükleri görülmektedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir