Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Başkalarına zarar vermek niçin kötü bir davranıştır?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Başkalarına zarar vermek niçin kötü bir davranıştır?

Sponsorlu Bağlantılar


Başkalarına zarar vermek niçin kötü bir davranıştır?

Doğru cevap:

Çünkü başkalarına zarar vermek başkalarını üzmek demektir. Toplum veya aile içinde birbirini kıran insanların varlığa her ortamda huzursuzluğa neden olur. Kötülük yapmak aynı zamanda günahtır. Bu anlamda da insana hayrı dokunmayan bir davranıştır.

Ekstra bilgi:

Dinlerin hepsi insanların barış içinde, kardeşçe, huzurlu ve mutlu bir biçimde yaşamalarını amaçlar. Bu nedenle hırsızlık yapmamak, yalancı şahitlik yapmamak ve öldürmemek, dinlerin emirleri arasında yer alır.

İnsanın en temel haklarından biri yaşama hakkıdır. İnsanın yaşama hakkının elinden alınması kabul edilemez. Bu nedenle adam öldürmek ya da zevk için canlıları yok etmek bütün dinlerde kötü bir davra­nış olarak kabul edilmiş ve büyük günahlardan sayılmıştır. Yahudiliğin kutsal kitabı Tevrat’ta yer alan On Emir’den biri, “Öldürmeyeceksin.” dir.

Hristiyanlık da insan canına kıymayı büyük günahlardan saymıştır. İncil’de konuyla ilgili olarak şu ifa­deler yer almaktadır “Katletmeyeceksin.” ve “Kim katlederse hükme müstahak olacaktır.” İncil’in başka bir bölümünde de “…Zina etmeyeceksin, katletmeyeceksin, çalmayacaksın…” denilmektedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir