Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

180 Günde Hayallere Yolculuk Kitap Özeti Ebru Uygun

Unutmak mı Affetmek mi? Kitap Özeti Serhat Yabancı

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Bebeğin İsmi Kitap Özeti Şira Mercan

Bebeğin İsmi Kitap Özeti Şira Mercan

Bebeğin İsmi Kitap Özeti Şira MercanEdebiyat severler Şira Mercan‘ın yazmış olduğu Bebeğin İsmi kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

Şira Mercan Bebeğin İsmi Kitap Özeti

Bebeğin İsmi” 2019 yılında Destek Yayınlarından çıkan 320 sayfalık bir kitap. “Bebeğin İsmi” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Şira Mercan tarafından kaleme alınmış. “Bebeğin İsmi Özeti”ne baktığımızda ise çocuklarınıza güzel isimler vermenin öneminin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Bu bedenler olmadan elbette. Ruh varlığını sonsuz ve ebedi bir süreçte yaşatır. O daim diri (Hayy) ve uyanıktır. Dünyaya gelişin ilk basamağı “bebek” aşamasıdır. Bu öyle safiyane bir oluştur ki bebek Hunun katıksız tecellisidir. Nefis yoktur onda. Bilgi yok­tur. Önyargı, endişe, korku hiçbir şey yoktur. Hepsini zamanla öğrenir. İnsan kendi hakikatini unutarak dünyaya gelir. Şans­lı ise unuttuklarını hatırlayıp gönül gözünü açıp bu dünyadan uyanık olarak göçüp gider. O yüzden kim ki bu dünyada âmâ, öteki dünyada da âmâ (kör) derler.

Kaderin iki hali vardır. Mutlak kader ve değişen kaderdir bunlar. Mutlak kader değişmez. Yani doğum ve ölüm tarihi, anne babanın olacak olan çocukları, evlilikler… Bunlar alın ya­zısıdır ve yaşanır. Ama insan bir noktaya kadar özgür iradeye sahiptir. Bu özgür iradenin seçim yapabildiği alanlarda da ka­derinde değişen kısımlar doğal olarak vardır. Hangi yoldan yü­rüyeceği insanın seçimine bağlıdır. Hangi sapaklarda duracağı, ne uğruna çabalayacağı, yapacağı işler, işleyeceği iyi ve kötü faaliyetler (sevap ve günahlar) insanın özgür iradesi kapsamın­dadır ki böylece insana sorumluluk yüklenir. Yoksa ilahi olarak yaşayacağımız her bir an yazıh olsa, bir sorumluluğumuzun ol­masının anlamı olmazdı.

Dünyaya gelecek bir çocuk mutlaka gelir. Bu mutlak kader­dir. Siz ister isteyin ister istemeyin vesile edilecek olan siz iseniz bu da mutlaka gerçekleşir. Anne veya baba olursunuz. Bu sizin bu dünyaya gelmeden evvel Rabb’iniz ile yaptığınız akit/sözleşmedir. Tasavvufta buna ayan-ı sabite de denilir. Bu durumda yapılan kürtajlar, ölü doğumlar, düşükler, dış gebelikler hepsi Allah’ın takdiridir. O canın yaşayacak bir planı olmadığı için yaşamadan anne babaya bir şeyler öğretir. Yani o can tekâmül etmeye gelmez; ailesini tekâmül ettirir.

İnsanın kaderi doğarak dünyaya gelmek üzeredir ve her do­ğumda bizler birbirimize emanet ediliriz. Şimdi sizin bebeğiniz

Şira Mercan’ ın kaleme aldığı Bebeğin İsmi tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!