Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Kur’an-ı Kerim’e göre bilgi edinme yollarından vahyi kısaca açıklayınız.

Atatürk, taassuba niçin karşı çıkmıştır?

8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Bilgi sahibi olmak insanı tassuptan nasıl kurtarır?

Sponsorlu Bağlantılar


Bilgi sahibi olmak insanı tassuptan nasıl kurtarır? Belirtiniz.

Doğru cevap:

Taassup insanın bir şeye körü körüne bir bilgisi olmadan bağlanması ve savunmasıdır. Bir şeyi savunmak ve o görüşü benimsemek için onun hakkında bilgi sahibi olmak lazımdır. Bilgi sahibi olan insan sorgular ve körü körüne bağlanmaz.

Ekstra bilgi:

Taassup cahillikten kaynaklanır. Cahillik ise ancak okuma, araştırma ve ilimle ortadan kaldırılabilir. Yüce Allah (c.c.), Kur’an-ı Kerim’de bilenlerin üstün­lüğünü belirtmek için bir ayette şöyle buyurur: “…De ki: Hiç bilenlerle bilme­yenler bir olur mu?…”

Taassubun oluşmasında bilgisizlik en önemli etkendir. Her konuda olduğu gibi dinî konularda da bilgisiz insanlar, araştıran, inceleyen ve sorgulayan kişileri taklit ederler. Kendileri düşünme, yeni bilgiler üretme, farklı yorumlar ve eleştiriler getirme gibi bir uğraşıda bulunmazlar. Bu tür insanlar, sürekli, baş­kalarının görüş ve düşüncelerinin etkisi altında kalırlar. Kendi duygu ve düşünceleriyle değil, başkalarının yönlendirmeleriyle hareket ederler.

Dinimiz, düşünce üretmeyi ve bilgiyi üstün tutar. Buna karşılık bağnazlığı ve körü körüne bağlanmayı doğru bulmaz. Çünkü İslam, akıl ve bilgi dinidir. Dinimiz bizlere araştırmayı, okuyup yeni bilgiler edinmeyi ve kendimizi geliştirmeyi öğütler. Araştırıp sorgulayarak inanmamızı ister.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir