Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Bilgiye hangi yollarla ve nasıl ulaşılır?

Sponsorlu Bağlantılar


Bilgiye hangi yollarla ve nasıl ulaşılır? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Doğru cevap:

Bilgiye ulaşmak artık günümüzde çok daha kolaydır. Önemli olan ulaşılan bilgiyi nerede nasıl ne için kullandığımızdır. Bugün televizyonlardan, gazetelerden, radyolardan en önemlisi ise internetten çok kolay bir şekilde bilgiye ulaşmak mümkündür. Bilgiye ulaşmak için gereken tek şey ise insanın biraz emek verip çaba göstermesidir.

Ekstra bilgi:

Bilginin insan ve toplum hayatında önemli bir yeri vardır. Bilgi yönünden ileride olan bireylerin yaşadığı toplumlar, gelişmiş ve sağlıklı toplumlardır. Bu toplumlar, hayatın her alanında ilerleme kaydeder ve karşılaş­tıran sorunla bilgi ile gözerler. Bilgi sayesinde pek çok şey de insanın ve toplumun hizmetine girer.

İslam dini bilime ve bilgiye büyük önem vermiştir. Dinimiz, kadın – erkek, genç – yaşlı herkes için ilmi ve öğrenmeyi gerekli kılmıştır. Kur’an-ı Kerim’e göre insanların bilgi edinmesinin belli başlı yolları vardır. Bunlardan biri vahiydir. Vahiy; Allah (c.c.) tarafından peygamberlere gönderilen emir, yasak, öğüt ve bilgi­lerdir. Vahiy, İslam dini hakkında belirleyici tek bilgi kaynağıdır. İlahî vahiy, inananların neye, nasıl inanmaları gerektiğini öğretir. Allah (c.c.), peygamber, ahiret gibi temel inanç esaslarını bildirir. Allah’ın (c.c.) varlığı ve sıfatları hakkında bilgiler verir.

Vahiy, evren ve evrendeki varlıklarla ilgili verdiği bilgi ile bize yol gösterir. Orta­ya koyduğu ilkelerin doğruluğuna içten bir biçimde inanmaya çağırır. Bunun için de kâinatla ilgili her şeyin araştırılmasını ve titiz­likle incelenmesini ister.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir