Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Bir Karış Toprak Kitap Özeti

Bir Karış Toprak Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Bir Karış Toprak Kitap Özeti

Samim Kocagöz’ün romanı (1964)

• Önsözünde yazar, Söke ovasının Yörük Timarı hikâyesini, ovanın Nalbantlar köyüne yakın bir yerinde, yaz ayları ırgatlara çay, gazoz satan bir yörükten dinlediğini belirtir. Bir Karış Toprak “bu hikâyenin Cumhuriyet’ten
önceki yıllarda olup biten kısmı”dır: Söke ovasının Menderes vadisinde bir yörük beyi olan Koca Yörük Ali Ağa, oymağına gelen Hacı Halil Paşa’nın bir teklifiyle karşılaşır: Paşa ondan, Subaşı köyünde bir sarrafın satacağı toprakları almasını, obasının o köyü yurt edinmesini ister. Yörükler köye yerleşirlerse Halil Paşa, Ali Ağa’ya Sultan Hamid’den paşalık unvanını da alıverecektir. Ali Ağa yörüklerin göçebe olduklarını, işlerinin çiftçilik değil, hayvancılık olduğunu söyleyerek teklifi reddederse de yeğeni İbrahim, yörük töre ve yasalarını çiğneyerek, topraklanmaya razı olur ve kandırdığı yörükleri Subaşı köyüne götürür.

Giden yörükler, karılarının bacılarının altınlarıyla toprakları alırlar. İbrahim en iyi, en emin tarlaları kendisine ayırmıştır. Tahıl ekilir ve yeşerirse de daha o sene, şiddetli yağmurda Menderes taşınca her şey su altında kalır. Perişan olan, açlıkla karşılaşan yörükler tekrar obaya döner, Koca Yörük Ali Ağa’ya sığınırlar. Subaşı köyünde İbrahim, toprağına yeni topraklar ekleyerek ağa olmuştur. Yörük âdet ve geleneklerini de tanıtan roman, şu cümlelerle biter: “Türkmenlerin ekip de biçemediği topraklar, masallarda söylenir oldu. Bu yıl konup göçtükleri bereketli topraklara, o gün bu gün yetmiş yıldır, Yörük Timarı adı verilir. Mor çiçekli, sakız kokulu dağlardan geldiler; Söke ovasına adlarını armağan ettiler; yine duru serin pınarlı, yeşil çamlı dağlarına döndüler.”

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir