Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Kimse Ölmez Bu Şehirde Kitap Özeti Ali Tufan Koç

Metastaz Kitap Özeti Barış Pehlivan

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitap Özeti İlber Ortaylı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitap Özeti İlber Ortaylı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitap Özeti İlber OrtaylıEdebiyat severler İlber Ortaylı‘nın yazmış olduğu Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitap özet ve yorumuna bakmaya ne dersiniz?

İlber Ortaylı Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kitap Özeti

Bir Ömür Nasıl Yaşanır” 2019 yılında Kronik Kitaptan çıkan 288 sayfalık bir kitap. “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” kitabı Türk Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan İlber Ortaylı tarafından kaleme alınmış. “Bir Ömür Nasıl Yaşanır Özeti”ne baktığımızda ise intikam ve hırsın, iyinin ve kötünün, siyah ve beyazın anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Çünkü Türkiye’de gazetecilik, çalışanlarına tahammül et­mesi hakikaten zor koşullar sunuyor. Kanaatimce; başka ve çok daha iyi seçenekleri olanların, halihazırda başka alanlarda faydalı olabileceklerin, gazeteci olmasına gerek yok. Ama işte bunu söylesen de olmuyor, yanlış anlaşılıyor. Hem zaten insa­nın içinde varsa, hiçbir şey de onu durduramıyor.

Bahsedeceğim ikinci kişi olan Nimet Arzık, bu söylediği­min kanıtıdır. O da Nilüfer Yalçın gibiydi; yalnız fevkalade ge­niş bilgiliydi, çok iyi eğitim almıştı. Çok iyi Fransızca, Rusça ve Lehçe biliyordu. Peki bu kişi niye kürsüde profesör değil? Neden gazetecilik yapıyor? Gazeteciliği küçümsediğimden de­ğil, Arzık’ın bilgisi esas üniversiteye müsait olduğu için böyle söylüyorum. Türkiye’nin o döneminde Ankara’da Dil Tarihte Rus Filolojisi var, Fransız Filolojisi var… Onlardan birine gi­rip hoca olabilirdi.

Buna şaşırıyorsun; niye gazeteci olmuş, anlamıyorsun. İşte o elbise öyledir; kimine bol, kimine dar gelir. Nimet Arzık’a dar gelmişti. Arzık; kendi kararları üzere yaşayan, kimsenin f itekle­mesiyle ilgilenmeyen biriydi ama kanımca kendi kapasitesinin altında çalışmak zorunda kaldı. Türkiye’de her ortam herkese yaşama şansı vermiyor* hatta öyle ki zaman zaman tahammül etmesi zor koşullar sunuyor. Gazetecilik de öyledir.

Nimet Hanım 70’ini gö­remeden öldü. Kendisiyle çok görüşürdük, birbirimize sık ge­lip giderdik. Bir gün bize geldi, birkaç gün sonra yine buluşmak için sözleştik ama maalesef o gün ani bir krizle vefat etti. Onu hep özleriz.

Becerilerinize gerçekten uyan mesleği seçiniz. Kendi kapasitenizin altında çalışmayın; kendinize bol ya da dar gelen bir gömleği giymekten kaçının

İlber Ortaylı’ nın kaleme aldığı Bir Ömür Nasıl Yaşanır tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Tek Yorum

  1. Çok güzel olmuş ellerine sağlık

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!