Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

Size göre insanın temel ihtiyaçları nelerdir?

Bulunduğunuz bölgede yardım kurumlarından hangileri vardır?

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / “Biri yer, biri bakar; kıyamet ondan kopar.” atasözünü toplumsal dayanışma açısından nasıl değerlendirebilirsiniz

8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

“Biri yer, biri bakar; kıyamet ondan kopar.” atasözünü toplumsal dayanışma açısından nasıl değerlendirebilirsiniz“Biri yer, biri bakar; kıyamet ondan kopar.” atasözünü toplumsal dayanışma açısından nasıl değerlendirebilirsiniz.

Cevap: Bir toplulukta insanların hepsi aynı derece imkanlara sahip değillerse bazen büyük sorunlar çıkabilmektedir. Mesela bir toplumda herkesin evi varken bir ailenin evi olmaması ya da bir sınıfta herkesin ayakkabısı varken bir öğrencinin ayakkabısı yoksa o ortamda mutluluktan paylaşımdan söz etmek mümkün değildir. Çünkü bir insan bile mutlu değilse eksikse o toplum eksik ve mutsuz olacaktır.

Ekstra bilgi:

Dinimizde toplumsal paylaşma ve yardımlaşma yollarından biri olan sadaka, yalnızca Allah rızası gözetilerek yoksullara yapılan yardım ve iyiliklere denir. Sadaka, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak ama­cıyla verilir. Sadakada miktar ve zaman sınırlaması yoktur. İnsanlar bu yardımı, diledikleri zamanda ve miktarda yaparlar. Bu yüzden sadaka, zekâttan daha kapsamlı bir yardım şeklidir. Sadaka, gizli ya da açık olarak verilebilir. Önemli olan, gösterişten uzak bir biçimde verilmesidir.

Bir yoksula para, giyecek, yiyecek vb. vermek; insanların yararlanacağı okul, yurt, cami, aşevi, yol, köprü, çeşme yaptırmak birer sadakadır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!