Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 8. Sınıf Özgün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / Bulunduğunuz bölgede yardım kurumlarından hangileri vardır?
8-sinif-din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-ders-kitabi-cevaplari

Bulunduğunuz bölgede yardım kurumlarından hangileri vardır?

Sponsorlu Bağlantılar


Bulunduğunuz bölgede yardım kurumlarından hangileri vardır? Bu kurumlardan ziyaret ettikle­riniz varsa gözlem ve düşünceleriniz nelerdir

Cevap: Kızılayvardır. Yine Dostluk ve dayanışma merkezleri adı altında yardım faaliyeti sürdüren insanlar vardır. Afad ve benzeri diğer yardım kurumlarını da sayabiliriz.

Ekstra bilgi:

Yardımlaşmak, İslam dininin emridir. Dinimizin emrettiği zekât, sadaka ve kurban gibi ibadetler toplumda dayanışma bilincinin gelişmesini sağlamıştır. Türk toplumu gerek kendi kültürel değerle­ri gerekse İslam dininin tavsiyeleri doğrultusunda yardımlaşmaya büyük önem vermiştir. Atalarımız, dinimizin bu emrini yerine getirmek için çok çalışmışlardır. Onlar, muhtaçlara yardım etmeyi kendileri için görev bilmişler, bununla ilgili birçok yardım kurumu ve vakıf kurmuşlardır. Varlıklı kişiler de kumlan bu vakıflara destek olmuşlardır. Onların yardımları sayesinde ülkemizde birçok kütüphane, köprü, yol, hastane ve aşevi yapılmıştır.

Günümüzde toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak amacıyla çeşitli yardım kuruluşları bulunmaktadır. Bunların başında Türk Kızılayı, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Millî Eğitim Vakfı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Mehmetçik Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı gibi kurum ve kuruluşlar gelmektedir.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir