Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
12. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Cevapları

Buna göre numaralandırılmış kaplarda oluşan yapıların isimlerini yazınız.

“Buna göre numaralandırılmış kaplarda oluşan yapıların isimlerini yazınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Buna göre numaralandırılmış kaplarda oluşan yapıların isimlerini yazınız.

Soru:

Hücre farklılaşması, sitokininin oksine oranına göre kontrol edilir. Kültür ortamındaki değişken miktarlarda oksin ve sitokinin farklı büyüme tepkileri üretir. Sitokinin ve oksin oranının eşit uygulandığı kültür ortamında bitki büyür ve kallus adı verilen hücre kümesini oluşturur. Kültür ortamında oluşan kallustan bitkinin köklerinin mi yoksa sürgün kısmının mı oluşacağını ortamdaki sitokinin oksine oranı belirler. Buna göre oksin hormonu fazla, sitokinin hormonu az olduğunda bitkinin kök gelişiminin fazla olduğu gözlenmiştir. Sitokinin hormonunun fazla, oksin hormonunun az olduğu durumlarda ise sürgün sisteminin fazla, kök gelişiminin ise az olduğu gözlemlenmiştir.

Buna göre numaralandırılmış kaplarda oluşan yapıların isimlerini yazınız.

  • Cevap:

I: Kallus
II: Kök
III: Sürgün

12. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 187 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!