Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Buzdolaplarındaki Karlanmanın Sebebi Nedir
Ödev Soruları

Buzdolaplarındaki Karlanmanın Sebebi Nedir

Sponsorlu Bağlantılar


Buzdolaplarındaki Karlanmanın Sebebi Nedir

Buzdolaplarında en çok görülen sorunlardan biri karlanmadın. Karlanmanın sebebi ise buzdolabının içindeki nem oranıdır. Nemli hava buzdolabının içindeki soğukla karşılaştığında yoğuşarak su damlası halini alır. Bu su damlaları ise ısı 0 derecenin altına düştüğünde donarak buz parçaları oluşturur.

Buzdolaplarındaki ısı dışarıya göre daha düşük olduğu için iki ortam arasında bir basınç farklılığı oluşur. Bu fark, içeri doğru bir çekim meydana getirerek kapağın adeta yapışarak kapanmasını sağlar. Buna rağmen buzdolabı kullanım için her kullanıldığında dışarıdan içeriye hava girer. Havadaki nem dolabın iç yüzeylerinde yoğuşarak su damlası haline gelir ve karlanmaya yol açar. Ancak buharlaşma buzdolabına konan yalıtılmamış kaplardaki yemeklerden de kaynaklanabilir.

Her iki durumda da içeride nemin karlanmaya yol açmayacağı bir tedbir alınması gerekir. Bunun için buzdolabının arka yüzeyinde yoğuşarak su damlaları haline gelen nemin eğimli bir kanalla toplanarak bir tüp kanalıyla dışarıdaki motora verilmesi gerekir. Motor bu suyu hem çalışırken meydana gelen ısıyı düşürmek hem de buharlaştırıp havaya karışürarak buzdolabmdaki karlanmayı engellemek için kullanır.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir