Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
3. Sınıf Türkçe SDR İpekyolu Yayınları

Çalışkan Gün Işıkları Metni Etkinlik Cevapları (3. Sınıf Türkçe)

Çalışkan Gün Işıkları metni cevapları ve soruları, SDR İpekyolu Yayınları 3. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 292, 293, 294, 295 (8. Tema Doğa ve Evren)

Çalışkan Gün Işıkları Metni Cevapları

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayınları Sayfa 292 Cevabı

ÇALIŞKAN GÜN IŞIKLARI

Bir sabah, güne* karanlık gökyüzünde ağr ağr yükselirin gün ışıkları yeryüzüne baktılar. Yeryüzündeki herkes uykudaydı. Her yerde büyük bir sessizlik vardı. Ansızın bir gün ışığı, — Yeter artık, çok uyudunuz, dedi ve hızla yeryüzüne indi. — Evet, uyanın artık, dedi bir başka gün ışığı ve arkadaşının ardından gitti. Onları öteki gün ışıkları izledi. Her biri hızla yeryüzüne inip değişik yerlere dağıldılar. Yeryüzüne inen gün ışıkları önce dağların doruklarındaki karlara dokundular. Gün ışıklarını gören karlar eriyip akmaya başladılar. Kimi derelere, ırmaklara karıştı; kimi toprağın derinlerine sızdı. Gün ışıkları toprağa dokundular. Toprağın altında uyuyan tohumları uyandırdılar. Gün ışıklarının sıcaklığını duyan tohumlar canlanıp filizlenmeye başladılar. Gün ışıkları derelere, göllere dokunup yeryüzündeki suları ısıttılar. Sulardaki bakk, kurbağa yurnurUan çatLayıp yeni yavrular akardır. Çalışkan gün ışıkları en kuytu köşelere kadar sokuldular. Biri ayının inine girip kış uykusundaki ayıyı uyandırdı. Ayı gözlerini ovuşturarak ininden çıkıp çevresine baktı. Gün ışığını 9örünce neşeyle bağırdr — Günaydın gün ışığı. İyi ki beni uyandırdın. Öyle acıkmışım ki! Bir başka gün ışığı çcıyrdd^ uğur böceklerinin yumurtalanna dokundu. Uğur böcekleri yumurtadan çıkıp çimenlerin üzerinde gezinmeye başladılar. Kırmızı ya da sarı üzerine siyah benekli giysileriyle nasıl da güzeldiler. Gün ışıklarından biri kozasındaki tırtıla ulaştı. Tırtıl, kozasını delip çıkarak uçmaya başladı. O artık rengârenk kanatlarıyla nazlı nazlı uçan bir kelebekti. O günden sonra gün ışıkları hiç boş durmadılar. Hep çalıştılar. Böy- lece çalışkan gün ışıkları, her gün yeryüzünü daha çok ısıttılar. Hava, toprak, su ısınınca doğa yeniden canlandı. Kısa süre sonra toprağın altındaki bütün tohumlar filizlenmiş, çayırlar yemyeşil çimenlerle kaplanmıştı. Gün ışıkları çayırdaki papatyaların, kır çiçeklerinin üzerine kondular. Çayırdaki bütün çiçekler rengârenk çiçek açtılar. Gün ışıkları ağaçlara dokundular. Ağaçların kuruyan dallarında yeni yapraklar filizlendi. Çayırlarda, bahçelerde kışın solan renkler canlandı. Bazı ağaçların dalları pembe, beyaz çiçeklerle kaplandı. Gün ışıkları bulutlara dokundular. Güneydeki sıcak ülkelere göçen leylekler, kırlangıçlar, yaban kazları, guguk kuşları ve öteki göçmen kuşlar geri döndüler. Geçen yıldan kalan yuvalarını onarıp içine yerleştiler.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayınları Sayfa 295 Cevabı

Metni, noktalama işaretlerine dikkat ederek okuyunuz.

  • Cevap:

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı SDR İpekyolu Yayıncılık 8. Tema Doğa ve Evren Sayfa 292, 293, 294, 295 Çalışkan Gün Işıkları Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
11
3
1
2
4
2
7

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!