Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Deyimler / Çam Devirmek Deyiminin Çıkış Hikayesi

Çam Devirmek Deyiminin Çıkış Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar


Çam Devirmek Deyiminin Çıkış Hikayesi

Farkında olmadan karşısındaki insanı kırmak, üzmek, kötü davranışta bulunmak. Söylenmemesi gereken bir sözü söylemek. Üzücü durumlara sebep olmak. Gaf yapmak, pot kırmak anlamlarındadır.

Çam Devirmek Deyiminin Hikayesi

Zengin bir adamın Erenköy’de on dönümlük bir bahçenin içerisinde yazlığı varmış. Bu yazlığa sadece yaz mevsiminde gidermiş. Diğer zamanlar yazlıkta bir uşak kalır, evin bakımını yaparmış. Bahçede sayısız ağaç ve çiçek türleri mevcutmuş. Bunlardan en görkemlileri ise çam ağaçlarıymış.

Mal sahibi, geniş arazinin bir köşesine çocukları için bir ev yaptırmaya karar vermiş. 0 zamanlar inşaat için demir, çimento kullanılmıyormuş. Yapılar ahşap olduğu için ağaç kullanılırmış.

Adamcağız inşaatta kullanılmak için tonlarca çam tomruğu getirip bahçeye koydurmuş. Ardından uşağına dönmüş ve “Bir hızarcı bul, çamları kalas, tahta ve çıta yaptır.” demiş. Bu Sözleri Söyleyip evine dönmüş.

Ertesi gün uşak erkenden kalkıp bir hızarcı bulmuş. Tomruklar yerine bahçede dikili ne kadar çam ağacı varsa kestirip biçtirmiş. Evin Sahibi bir gelip bakmış ki ne görsün’? Güzelim çam ağaçları yok. Ah vah etmiş,üzülmüş ama ne çare? Olan olmuş bir defa. O günden Sonra o şaşkın uşağın adı
çam deviren uşak kalmış.

İnsanlar kitaplar sayesinde, hiç gitmediği belki de rüyalarında bile gidemeyecekleri yerleri görürler. Gezmek iyidir. Siz siz olun bol bol kitap okuyun, bol bol gezin. Ben de gezmeyi çok severim. Şöyle doğayla baş başa kalabileceğim, kuş Seslerini, Su Sesini dinleyebileceğim yerlere gitmeyi çok isterim.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir