Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

Yonca Kız Kitap Özeti

Satılık Uzay Mekiği Kitabının Özeti

Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Charlie’nin Büyük Cam Asansörü Kitap Özeti

Charlie’nin Büyük Cam Asansörü Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar


Charlie’nin Büyük Cam Asansörü Kitap Özeti

Charlie’nin Büyük Cam Asansörü Kitabının Özeti

İngiliz yazar Roald Dahl tarafından 1972 yılında yazılan Charlie’nin Büyük Cam Asansörü kitabı çocuk edebiyatının önemli eserlerindendir. Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı eserinin devamı olan Charlie’nin Büyük Cam Asansörü adlı kitap akıcı bir üslupla ve kolay okunan bir dille yazılmıştır. Charlie en sonunda fabrikasına ve çikolatalarına kavuşur.. Fabrikatör Willy Wonka, küçük Charlie ile kalabalık ailesini Büyük Cam Asansöre bindirip bir yolculuğa çıkarır. Charlie Bucket’in uzaya yaptığı gizemli, fantastik yolculuk anlatılır. 1973 yılında Amerikan Sineması tarafından filme uyarlanan Charlie’nin Büyük Cam Asansörü adlı eser hem kitabının okunması hem de filminin izlenmesi gereken bir eser. Bol ödüllü bu kitap tavsiyemizdir.

Kısaca Özeti:

Charlie (Freddie Highmore) ailesi ile zor bir şekilde geçinen fakir bir çocuktur. Tüm dünya ve Charlie, çikolata fabrikasıyla zengin olmuş Willy Wonka’nın (Johnny Depp) esrarengiz ve yıllardır kapalı olan fabrikasını merak etmektedir. Ama bir gün Willy Wonka 5 çikolata ambalajının altına altın bilet saklamıştır. Altın biletleri bulan 5 çocuk fabrikaya girme hakkına sahip olacak ve içlerinden biri hayallerinin ötesinde bir dünyaya kavuşacaktır. Ve Charlie ise çikolata alamayacak kadar fakir olmalarına rağmen o fabrikaya girmek için elinden geleni yapacaktır.Ve

Charlie fabrikaya büyükbabasıyla birlikte girer.Onlar gibi dört çocuk daha.Bu çocuklar:Veruca , Violet , Augustus ve Mike’dır.Charlie diğer çocuklara göre daha akıllı,sakin ve tok gözlüdür.Veruca ise fabrikadaki herşeyi ister,çok şımarıktır ve zengindir. Mike televizyon bağımlısı bir oğlan, Violet sakız delisi ve hırslı bir kız , Augustust ise açgözlü herşeyi yemek isteyen bir çocuktur. Çocuklar fabrikayı dolaşırken Wonka onları Umpa-Lumpa’larıyla tanıştırıken çikolata yemeyi çok seven Augustus açgözlülük yaparak çikolata gölüne gider.Wonka ona gitmemesini söylemiştir ama o gider.Yanlışlıkla çikolata gölüne düşen Augustus bir makine tarafından çikolata süzme yerine gider.Geriye kalır 4 çocuk.Sakız çiğnemeyi çok seven Violet ise Wonka’nın icadı olan doyurucu sakızı (Wonka’nın ona çiğnememesi gerektiğini söylediği halde) çiğner.Çiğnediği sakız onu şişirir ve ve böğürtlen gibi şişer,aynı zamanda mor olur.Hayvanları bir eğlence aracı olarak kullanan Veruca ise fındık kemiren çalışkan sincapları görerek onlardan birini almak ister ama sincaplar buna izin vermez ve Veruca’ya saldırırlar.Veruca’nın iyi bir ceviz olmadığını düşünürler.Onu bozuk cevizlerin gitiği yere çöpe atarlar.Babasıda onun gittiği yere gider.Geriye Charlie ve Mike kalmıştır.Mike teknolojik aletleri çok seven bir çocuktur.Wonka çikolata ışınlama televizyonunu onlara tanıtırken Mike televizyona atlar ve ışınlanmak ister.Işınlandıktan sonra Mike çok küçülür ve onu uzatma makinasına götürürler.Geriye tek Charlie kalmıştır.Wonka büyük cam asansörle Charlie’lerin gecekondu evine gider.Charlie’ye bir teklifte bulunmuştur Wonka.Teklif şudur : ” Ya aileni bırakıp fabrikaya sahip olacaksın , ya da ailenle sefalet içinde yaşayacaksın. ” Charlie ailesine çok bağlı olan bir çocuk olduğu için teklifi hiç düşünmeden reddeder.Wonka kulaklarına inanamaz.Çünkü Charlie hiçbir çocuğun reddedemeyeceği bir teklifi reddedmiştir.Wonka’nın çikolataları artık eskisi kadar güzel olmaz ve Wonka iflas etmeye başlar.

Charlie’nin babası ise çok iyi bir iş sahibi olmuş ve aldığı maaş’da gayet güzeldir.Charlie ve ailesi fakirlikten kurtulup mutlu-mesut yaşarlar.Bir gün ayakkabısını boyadığı bir adamla Wonka fabrikası hakkında konuşurken Charlie onun Willy Wonka olduğunu anlar ve ona tavsiyede bulunur. İyi çikolatalar üretebilmesi için dişçi olan babası ile görüşmesi gerektiğini savunur. Bunu tek başına yapacak cesareti olmayan Wonka Charlie ile beraber babasını ziyarete gider. İlk gördüğünde onu tanımayan babası onu azı dişlerinden tanır. Aralarındaki küskünlüğü giderirler. Ailenin hayatta önemli bir yeri olduğunu bu olaydan sonra anlayan Wonka teklifini değiştirerek Charlie’ye hem fabrikada çalışabileceğini hem de ailesini görebileceğini söyler. Charlie’nin aileside artık Wonka’yı benimsemiş ve hep beraber fabrikada yaşamaya başlamışlardır.

6
like
7
love
1
haha
1
wow
1
sad
23
angry


Sponsorlu Bağlantılar

8 Yorumlar

  1. Bu lanet olası kitap özeti daha uzun olamaz mıydı ?

  2. ayıp ya insan özeti koyar özet diye yazmışsıanız kocaman yandex yükle falan

  3. duymak bile istemezsin

    teşekkür ederim şahane bence

  4. Bu charlienin çikolota fabrikası değilmi?

  5. ya bu çaharlinin cam asansörü deyil çikulata fabrikası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir