Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Çimler Kesildiğinde Yayılan Koku Nereden Kaynaklanır
Ödev Soruları

Çimler Kesildiğinde Yayılan Koku Nereden Kaynaklanır

Sponsorlu Bağlantılar


Çimler Kesildiğinde Yayılan Koku Nereden Kaynaklanır

Çimler Kesildiğinde Neden Çim Kokusu Yayılır

Belki de çevremizde en çok karşılaştığınız bitki çimendir. Yol kenarlarında, taş aralarında, bahçelerde, hatta hiç sulanmayan çok bakımsız topraklarda bile çimen yetişir. Dünyanın dörtte birine yakım çimenlerle kaplıdır. Yeryüzünde doğal ortamda insan müdahalesi olmaksızın yetişen bu kadar bereketli bir bitki daha olmayabilir. Aslında çimen her türlü toprakta yetişen otların genel adıdır. Ancak gördüğümüz bu otların hepsi birbirinin aynı değildir. Çimenlerin yaklaşık 7000 cinsi vardır. Hatta çimen cinsi içine giren türlerin bir kısmı da buğday, darı gibi gıda maddeleridir.

Çimenin özellikle belirli bir türü bahçelerde çok kullanılır. Bunun sebebi estetik görünümü ve insana hoş gelen kokusudur. Eğer daha önce çim makinesiyle kesilen bir çimliğe rastladıysanız bu kokuyu da fark etmişsinizdir. Çimlerin özellikle kesim aşamasından sonra etrafa yayılan kendisine has bir kokusu vardır. Çim kokusu olarak bilinen bu koku çimlerdeki klorofil maddesinden kaynaklanır. Klorofil çimlere yeşil rengini veren ve fotosentez işleminin yapılmasını sağlayan bir pigment maddesidir.

Kandaki hemoglobin maddesi ile bitkilerdeki klorofil benzer bir yapıya sahiptir. Ancak hemoglobinin yapısında bulunan demir klorofilde bulunmaz. Klorofilde bunun yerine magnezyum bulunur. Bu tip moleküller havayla temas ettiklerinde tatlı ve keskin bir koku yayarlar. Çimler kesildiğinde burnunuza gelen bu temiz kokunun sebebi işte bu kimyasal reaksiyondur.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir