Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Sorularınız / Çocuk Kitapları Nasıl Olmalı Metnini Tamamlayınız
Ödev Soruları

Çocuk Kitapları Nasıl Olmalı Metnini Tamamlayınız

Sponsorlu Bağlantılar


Çocuk Kitapları Nasıl Olmalı Metnini Tamamlayınız

8. Sınıf Türkçe Evren Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 124 7. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Aşağıdaki metinde eksik bırakılmış bölümleri, metnin genel anlamını ve man­tıksal bütünlüğünü bozmadan tamamlayınız.

ÇOCUK KİTAPLARI NASIL OLMALI?

Türkiye acaba çocuklar için gerekli kitaplar ortaya koymakta ne denli özen gös­termektedir? Çocuklara gerekli kitaplar nasıl olmalıdır? Yarının yapıcısı olan çocu­ğa hiç olmazsa bundan sonra daha sağlıklı, daha iyi, daha güzel kitapları vermek amacıyla neler yapılması gerekir?

Çocuk kitapları her sayfada bir ya da iki cümle şeklinde, kısa ve öz olmalı ki çocuk tarafından takip edilmesi kolay olsun. Hikayenin ritmi de oldukça önemlidir. Hikayeler mutlaka düz yazı şeklinde ya da ders anlatır gibi olmamalı. Eğer düz yazı şeklindeyse akışı yumuşak mı dikkat edin.

Edebiyat, ister çocuk, isterse büyük için yapılsın, dünya görüşüne dayanır. Oku­ma yazma olanağını bile zor bulan bir ülkenin çocukları önünde yalnız yazar olarak değil, yurttaş olarak da çok, çok sorumluyuz. Yazar, kitaplarıyla elbet bu sorumlu­luğu dile getirecektir. Kitaplar için yaş sınırlamaları koymak yerine, kitabın, çocu­ğunu bulacağını düşünmeliyiz.

Kitaplar için yaş sınırlaması koyulmaması gerekir. Çocuk kendisine uygun kitabı mutlaka bulacaktır, okuyacaktır. 

Bugünün çocukları, özellikle güldürülü, esprili kitaplardan çok hoşlanıyorlar. Hele hiç hata yapmaz görünen kişilerle kurumların düştüğü hatalar, sezinletme yo­luyla bir güldürü havasında ortaya konulduğunda çok hoşlanıyorlar bundan.

Çocuğun ilgi alanlarının dışında kitaplar almayın. Arabaları seven çocuk perili bir masal kitabından hoşlanmayacaktır. Kitabın pahalı olması onun içerik açısından mutlaka kaliteli olduğu anlamına gelmez. Çocuklar için kitap seçiminiz onların şimdi ve hayat boyu okumayı sevmelerine yardımcı olacaktır.

Ferhan Oğuzkan

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Tek Yorum

  1. çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir